صفحه اصلی خبر خبر شماره :69362
کاهش 13درصدی مهاجرت یهودیان به فلسطین/ دلایل : انتفاضه و افزایش قیمت ها 8:59 | 18\10\1395

روزنامه هاآرتض از کاهش 13 درصدی مهاجرت یهودیان به فلسطین اشغالی در سال 2016 در مقایسه با سال قبل میلادی خبر داد و نوشت که حملات تروریستی در اروپا هم نتوانست یهودیان این قاره را تشویق به مهاجرت به اسراییل نماید.به گزارش خبرگزاری قدس (قدسنا) روزنامه هاآرتض اخیرا در گزارش مبسوطی از کاهش رشد مهاجرت یهودیان از خارج به فلسطین اشغالی خبر داد و نوشت که تعداد مهاجرین به اسراییل 13 درصد در مقایسه با سال گذشته کاهش داشته است. این روزنامه آمار خود را به نقل از داده هایی منتشر کرد که اخیرا وزارت مهاجرت اسراییل صادر کرده بود.

به نقل از این روزنامه در سال گذشته بیشترین یهودیانی که به فلسطین اشغالی مهاجرت کرده بودند یهودیان فرانسه بود که تعداد شان هشت هزار نفر براورد شده در حالی که امسال این تعداد به پنج هزار نفر رسیده است.

ظاهرا و بنا بر انچه گزارش هاآرتض تلاش دارد وانمود کند  رشد مهاجرت به فلسطین اشغالی از سال 2008 به این سو سیر صعودی داشته به گونه ای که در همین سال 15 هزار نفراز خارج به فلسطین اشغالی مهاجرت کرده اند در سال 2013 میلادی هم 19 هزار نفر و در سال 2014 میلادی هم 27 هزار نفر وارد فلسطین اشغالی شده اند.

در این میان هفت هزار یهودی از روسیه و 5500 یهودی از اوکراین به فلسطین اشغالی مهاجرت کرده اند. در سال 2016 اما تعداد مهاجرین یهودی اوکراینی  و فرانسوی به فلسطین کاهش یافته است که میخائیل فیلیفوف پژوهشگر در مرکز مطالعات بروکدایل در باره این کاهش می گوید: کاهش این تعداد از مهاجرین به عوامل متعددی بستگی دارد که مهمترین آن اوضاع امنیتی با ثبات در اوکراین یکی از این عوامل است.

وی تصریح می کند که اسراییل مکان جذابی برای جذب مهاجرین یهود نیست بویژه اینکه با آغاز سال 2016 همچون دهه 90 قرن بیستم هزینه های معیشت در اسراییل بسیار افزایش یافته است.

در همین رابطه ناتان شیرانسکی رئیس آژانس مهاجرت یهود نیز گفته است: افزایش تعداد مهاجرین به اسراییل نیازمند ایجاد راهکارهایی برای حل مشکلات اقتصادی بویژه موضوعات معیشتی است.

از سوی دیگر خانم  میشال ریشف گزارشگر پایگاه خبری ویلا به نقل از پرفسور سرگی دلا ورگولا پژوهشگر امور جامعه شناسی نوشت: عملیات مسلحانه که اروپا را در برگرفته بود نیز نتوانست انگیزه ای باشد برای مهاجرت بیشتر یهودیان به اسراییل به رغم اینکه وضعیت اقتصادی اسراییل از برخی دولت های اروپا یی بهتر بود.

ورگولا معتقد است که افزایش هزینه های معیشت در اسراییل و همچنین افزایش قیمت مسکن دو عاملی است که مانع از استمرار مهاجرت یهودیان به اسراییل می شود.

 

اما دلیل واقعی کاهش مهاجرت به اسراییل چیست؟

تقریبا همه کارشناسان امور اسراییل در این دیدگاه اتفاق نظر دارند که دلیل اصلی کاهش تعداد مهاجرین یهودی به فلسطین اشغالی از سال 2012 تا کنون انتفاضه قدس است که در بین اسراییلی ها به انتفاضه چاقو شهرت یافته است.

به عقیده این کارشناسان عنصر امنیت موضوعی است که در محافل یهودی روی آن حساب ویژه باز می شود و در این میان رعب وحشتی که انتفاضه سوم فلفسطینی ها در محافل یهودی ایجاد کرده باعث بی میلی یهودیان ساکن در کشورهای دیگر به فلسطین شده است.

به عقیده این کارشناسان در کنار عنصر ناامنی ناشی از انتفاضه قدس افزایش قیمت کالاهای اساسی در درون اسراییل نیز مزید بر علتش شده تا جایی که به مهاجرت معکوس هم رسیده است.
در این باره دکتر عمر جعاره متخصص در امور اسراییل می گوید: اسراییل در این سال ها عامل اصلی جذب یهودیان به سرزمین های اشغالی یعنی عنصر امنیت را از دست داده است. اشغالگران اسراییلی در 50 سال اخیر بیش از 15 جنگ یعنی هر 4 سال یک جنگ راه انداخته اند.

جعاره معتقد است که شما تضاد بزرگی می بینید وقتی که اسراییل از امنیت سخن می گوید آنگاه همزمان جنگی راه می اندازد.

به گفته وی دشواری در ادغام مهاجران جدید در بافت ناهمگون اسراییل نیز یکی دیگر از عواملی است که یهودیان خارج را برای مهاجرت به فلسطین اشغالی بی میل کرده است.

وی بعد از ناامنی، افزایش قیمت کالاهای اساسی  به همراه افزایش قیمت مسکن را که روزنامه های اسراییلی هر روز به بهانه های مختلف قیمت آنها را با سایر کشورهای اروپایی مقایسه می کنند مهمترین عوامل کاهش مهاجرت یهودیان به اسراییل و بلکه مهاجرت معکوس می دانند.

رسانه های اسراییلی اخیرا با موضوع شگفت انگیزی مواجه شده اند و آن مهاجرت معکوس خصوصا در بین قشر جوان به المان جایی که یهودیان مدعی هستند آنجا هولوکاستی علیه پیشینیانشان در جنگ جهانی دوم صورت گرفته است.  شبکه 10 تلویزیون اسراییل اخیرا گزارشاتی از جوانان یهودی در المان تهیه و پخش کرده است که طی ان جوانان یهودی به ناامنی در اسراییل و افزایش قیمت  تمامی کالاهای اساسی اشاره کرده و ان را در مهاجرتشان به برلین دخیل دانسته اند و حتی اعلام کردند که هرگز به اسراییل باز نخواهند گشت.

جعاره می گوید: یهودیانی که از کشورهای اروپایی به فلسطین اشغالی مهاجرت می کنند عمدتا سالخوردگان هستند و تنها با این اعتقاد به فلسطین مهاجرت می کنند که بتوانند در ارض موعود قبری برای خود خریداری کنند.

به گفته این کارشناس امور اسراییل، این رژیم در سال 2016 شاهد افزایش نسبت خودکشی در درون جامعه صهیونیستی بوده به گونه ای که در این سال 500 حالت خودکشی که آخرین ان خودکشی زنی است که قبل از اقدام به کشتن خود دو فرزندش را به قتل رسانده ثبت شده است.

این موارد نشان می دهد که دولت اشغالگر با کاهش بزرگ نیروی انسانی مواجه است.

اسراییل تلاش دارد تا با جذب مهاجرین یهود تغییری در بافت جمعیتی فلسطین در مقابله با جمعیت فلسطینی های ساکن ایجاد نماید و برای این منظور سازمان های بیشماری در خارج در بین اقلیت های یهودی در حال فعالیت هستند تا آنانان را با بسته های تشویقی مالی و وسوسه انگیز متقاعد به مهاجرت به فلسطین اشغالی کنند.