صفحه اصلی خبر خبر شماره :69307
ایران در خط مقدم مبارزه با صهیونیستها قرار دارد/ طراحی تل‎آویو فراتر از مسئله فلسطین است 12:50 | 14\10\1395

نوری المالکی مشاور رئیس جمهور عراق: : من درباره خطر فراتر از تروریسم به نام دشمن صهیونیستی صحبت می‌کنم، همه ما در جبهه مقاومت هستیم و این جبهه در مقابله با توطئه های صهیونیستی قرار دارد.خبرگزاری قدس (قدسنا): «نوری المالکی» مشاور رئیس جمهور روز گذشته در نشست خبری با رسانه ها، خود در ارتباط با رویارویی محور مقاومت با رژیم صهیونیستی نکات مهمی را بیان کرد و جمهوری اسلامی ایران را در خط مقدم مبارزه با صهیونیستها دانست.

دشمن صهیونیستی فراتر از تروریسم است

نوری المالکی درباره تهدیدات رژیم صهیونیستی علیه کشورهای منطقه بیان داشت: من درباره خطر فراتر از تروریسم به نام دشمن صهیونیستی صحبت می‌کنم. همه ما در جبهه مقاومت قرار داریم. این جبهه در مقابل توطئه های صهیونیستها برنامه هایی دارد و با آن مقابله می‌کند. زمانی که درباره توطئه های این رژیم صحبت می کنیم ابعاد سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و رسانه ای را در بر می‌گیرد. در چنین شرایطی که برنامه رژیم صهیونیستی فراتر از فلسطین است، طبیعی است که برخی کشورها مانند ایران در خط مقدم این مقابله هستند.

آل سعود تاوان تروریست پروری را خواهد داد

مشاور رئیس جمهور عراق درباره قطع رابطه ایران و عربستان و مواجهه عراق با عربستان و مسائل رخ داده برای حجاج عراقی گفت: بارها گفته‎ام که عربستان سعودی خاستگاه تروریسم است و تروریسم از این کشور ریشه می‌گیرد. عربستان نمی‌تواند با گروههای تروریستی مقابله کند در حالیکه قدیمی ترین آنها یعنی بن لادن از این کشور آمده و خطرناکتر از آن مفتی‌های وهابی هستند که تروریسم را تشویق و سایر مسلمین را تکفیر می‌کنند. از مدتها پیش گفته‌ام که عربستان تاوان حمایت از تروریسم را خواهد داد. امروز هم در یمن هزینه پرداخت می‌کند. آمریکا و اروپا هم می‌دانند که عربستان خاستگاه تروریسم است. درخصوص سیاست عربستان درباره ایران، سوریه، عراق و یمن نمی‌توان سیاست نامید بلکه ماجراجویی بود. هر انسان و حکومتی اشتباه می‌کند و امیدوارم عربستان هم درس بگیرد و تصحیح کند، بخصوص درباره حجاج کشورها.

دشمنان عراق مخالف وحدت موصل هستند

نوری المالکی درباره طرح پس از آزادسازی موصل تاکید کرد:  این موضوع نیازمند ارائه برخی مقدمات است که در آینده سیاسی عراق موثر است. تحولات مربوط به گروه های مختلف کردی، شیعه و سنی در حوزه داخلی و رویدادهای منطقه در آینده سیاسی عراق موثر است.بدون شک برخی نگرانی ها برای دوران پس از آزاسازی موصل وجود دارد که شامل طمع های برخی کشورها و وحدت موصل می شود. در حال حاضر برای بازتولید یکپارچگی سیاسی در موصل با برخی فراکسیون ها در حال رایزنی هستیم. برخی گفته ها درباره تجزیه موصل وجود دارد که ما آن را رد می کنیم. ما برای آینده انتخابات عراق برنامه ای بر اساس اصول ملی گرایی و حفظ یکپارچگی عراق بدون سهمیه های طایفه ای مدنظر داریم.

هم پیمانی عراق و سوریه ریشه تاریخی دارد

نوری المالکی در پاسخ به این سوال که تهدید تروریست ها در سوریه و عراق مشترک است و آیا نوعی هماهنگی در میان دولت بغداد و دمشق وجود دارد، تاکید کرد: بغداد و دمشق در طول تاریخ پیوندهایی داشته اند. از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۹ وقتی که عراق ثبات داشت بر سوریه تاثیر گذاشت و وقتی سوریه ناامن شد، بر عراق تاثیر گذاشت. سوریه و عراق  تصمیم گرفتند همکاری های امنیتی انجام دهند اما وقتی این کار انجام نشد، طرفین متوجه شدند که امنیت هر کدام بر روی دیگری موثر است. سیاست ما بر مخالفت با برکناری بشار اسد بوده و بر آن تاکید کردیم. با آغاز تروریسم، طرفین با یکدیگر همکاری کردند و شاهد افول تروریست ها در منطقه هستیم. در حال حاضر سطح هماهنگی میان طرفین در سطح خوبی است. به گونه ای که مانع نفوذ تروریست ها شده است.

ایران در عمل به وعده‎ها صادق بود

نخست وزیر سابق عراق  در ارتباط با گمانه زنی‎ها درباره میانجیگری وی میان نیروهای ایران و ائتلاف آمریکا در موصل، بیان داشت: خطر تروریسم فراتر از عراق است و به صورت کلی منطقه را هدف قرا داده اند. بسیاری از کشورها منتظر برداشت از اقدامات تروریست ها در سوریه و عراق هستند. آن گروه هایی که به ما قول حمایت داده بودند، این کار را نکردند. تنها کشوری که از ما حمایت کرد، ایران بود. ما در برابر سلاح های داعش ضعف داشتیم و فقط ایران ما را تجهیز کرد. درست است که سلاح ها را با پول خریدیم اما از کشورهای دیگر هم سلاح خریدیم اما آن ها سلاحی به ما تحویل ندادند. نکته اینجاست که وقتی امروز پول سلاح را به ایران می دادیم، فردا تحویل می گرفتیم. اما دیگر کشورها پس از چند ماه هم سلاحی تحویل  نمی دادند. ایران در عمل کمک کرد نه فقط روی کاغذ. ما درخواست هیچ کشوری را که به تمامیت ارضی عراق اعتقاد دارد، رد نخواهیم کرد. کسی که به تمامیت ارضی و وحدت ما احترام می‎گذارد، دوست ما است و با آن ارتباط خواهیم داشت.

استمرار همکاری بغداد با محور مقاومت

وی در خصوص عدم نامزدی خود در انتخابات و دیدارش با رهبر معظم انقلاب گفت: آنچه اتفاق افتاد در راستای تقویت روابط دو جانبه بود و من گزارشی از وضعیت ارائه دادم. اما درباره انتخابات، در آن شرکت خواهم کرد. من با گروههای سیاسی تلاش خواهم کرد و در کنار آنها خواهم بود. ما همکاری خود با گروهها و محور مقاومت را دنبال خواهیم کرد و برنامه ریزی برای ساختار سیاسی عراق را دنبال خواهیم کرد.

تشکیل الحشد الشعبی با خواست ملت عراق


مالکی درباره  فعالیت‎های بسیار ارزنده الحشد الشعبی (بسیج مردمی عراق) نیز گفت: الحشد الشعبی بدون هیچگونه تصمیم اولیه شکل گرفت. الحشد الشعبی را من تاسیس کردم و ایران هم در این باره چیزی نگفته است. حشد از تمامی مردم عراق تشکیل شده و ایران دخالتی در آن نداشته است. تصمیم عراقی‌ها بوده است. تصمیم آنها بوده که قانونی شده و باقی بماند و برای اداره عراق از آن استفاده شود.

تسویه حساب با داعش در سوریه انجام خواهد شد


وی درباره حضور حشد شعبی در سوریه بعد از آزادسازی عراق گفت: خدا را شکر که سوریه دستاوردهایی داشته و حشد شعبی و نیروهای عراق همچنان در موصل مشغول عملیات هستند. به صراحت می‌گویم اگر مناطق اشغال شده را بازپس گیریم و برادران سوری به کمک احتیاج داشته باشند آماده کمک هستیم. چرا به مقابله با داعش کمک نکنیم؟ ما حسابی با آنها داریم و برای تسویه حساب به سوریه هم خواهیم رفت.

تمام/م.ت/