صفحه اصلی خبر خبر شماره :69303
نفوذ در کشورهای حاشیه خلیج فارس و آسیای میانه دو راهبرد جدید تل‎آویو است 10:54 | 14\10\1395

هانی زاده: دو رویکرد جدید در سیاست خارجی رژیم صهیونیستی نفوذ در کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس و نفوذ و تعمیق مناسبات اقتصادی با کشورهای آسیای میانه است.«حسن هانی زاده» کارشناس مسائل سیاسی در گفتگو با خبرگزاری قدس (قدسنا) در خصوص قراردادهای نظامی رژیم صهیونیستی با برخی کشورهای منطقه گفت: رژیم صهیونیستی با توجه به مشکلات امنیتی داخلی و همچنین روابطی که بین تل آویو - واشنگتن بعد از قطعنامه اخیر شورای امنیت سازمان ملل بوجود آمده تلاش می کند تا یارگیری های جدیدی را برای خودش در سطح منطقه بویژه آسیای مرکزی داشته باد.

وی در ادامه بیان داشت: در حال حاضر دو رویکرد جدید در سیاست خارجی رژیم صهیونیستی بوجود آمده است. نخست نفوذ در کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس مثل بحرین، امارات، عربستان، قطر و کویت و همچنین ایجاد سفارت خانه در این کشورها، دوم نفوذ و تعمیق مناسبات اقتصادی با کشورهای آسیای میانه در دستور کار این رژیم قرار گرفته است.

کارشناس مسائل سیاسی در ادامه با اشاره به سفر اخیر بنیامین نتانیاهو به جمهوری آذربایجان تاکید کرد: به نظر می رسد این رژیم در تلاش است تا به نوعی در منطقه خلیج فارس و آسیای میانه نفوذ کند و همچنین سلاح های خود را به این کشورها بفروشد و ضمن افزایش هجم مبادلات تجاری سهمی از مبادلات اقتصادی کشورهای آسیای میانه و کشورهای حاشیه خلیج فارس به خود اختصاص دهد.

هانی زاده ادامه داد: با توجه به اینکه ایالات متحده آمریکا در طول سال های اخیر به خصوص در دوره باراک اوباما اعلام کرده است که آمریکا هزینه بسیار سنگینی برای رژیم صهیونیستی چه به لحاظ سیاسی – امنیتی و نظامی پرداخت می کند لذا بار این مسئولیت و همچنین این که رژیم صهیونیستی باید خودش هزینه های ماجراجویی هایش را پرداخت کند به همین دلیل این رژیم به نوعی درصدد است تا به نوعی با ایجاد رابطه با کشورهای منطقه هزینه های خودش را تامین کند و بر اساس این کسری های بودجه و رخدادهای میدانی در سوریه و یمن به نوعی سیاست های جدیدی را در منطقه اتخاذ کند.

وی در ادامه با اشاره به تحولات میدانی در ترکیه و خلاء های امنیتی این کشور گفت: وضعیت امنیتی ترکیه، وضعیت پایداری نیست و ترکیه در آستانه یک تحول دراماتیک امنیتی و نظامی بسیار سختی قرار گرفته است. همچنین به نظر می رسد آینده رجب طیب اردوغان آینده ای خوبی نیست و با توجه به گسترش ناامنی ها در این کشور احتمال کودتاهای دیگر نیز در این کشور وجود دارد و نا امنی های کنونی این کشور موجی از نارضایتی ها را در میان جامعه ترکیه ایجاد کرده به شکلی که این احتمال وجود دارد تغییرات اساسی در آینده ترکیه رخ داده و شرایط جدیدی فراهم خواهد شد.

تحلیلگر مسائل سیاسی افزود: دولت رجب طیب اردغان ناچار است قدرت را کنار گذاشته و قدرت را به نظامیان واگذار کند. ترکیه در طول ۶ سال گذشته نقش بسیار تخریبی در بحران سوریه داشته است. بعد از آزاد سازی حلب، گروه های تروریستی توان خودشان را برای ادامه جنگ با دولت سوریه از دست دادند و ترکیه هم به شدت نگران آینده خودش است.

هانی زاده در ادامه با اشاره به پیروزی های مردم سوریه در حلب و بیرون راندن تروریست ها بیان داشت: ترک ها بعد از این پیروزی ها دست از حمایت گروه های تروریستی برداشته است. نقشی که رجب طیب اردغان در سوریه ایفا کرده موجب نارضایتی طیف زیادی از جامعه ترکیه شده است. لذا ناامنی های داخلی و فرآیند سیاست های غیر شفاف رجب طیب اردوغان در رابطه با سوریه و عراق و همچنین در رابطه با کردهای داخل ترکیه سبب شده تا وضعیت شکننده ای را داشته باشد.

وی در پایان به قدسنا گفت: لذا در حال حاضر وضعیت به گونه ای است که آینده دولت ترکیه آینده ناپایداری خواهد بود و کردهای داخل ترکیه با کمک کردهای سوریه سعی می کنند تا فشار بیشتری به دولت اردوعان وارد کرده و با ایجاد نا امنی های داخلی دولت را سرنگون کنند.  

تمام/م.ش/