صفحه اصلی خبر خبر شماره :69277
درگذشت اسقف مجاهد و حامی مقاومت فلسطین در تبعیدگاه 9:05 | 13\10\1395

پدر ایلاریون کاپوچی اسقف مجاهد و حامی مقاومت فلسطین پس از یک دوران طولانی از مبارزه در راه آزادی سرزمین فلسطین از چنگال اشغالگران در تبعیدگاهش ایتالیا چشم از جهان فروبست.خبرگزاری قدس (قدسنا): پدر کاپوچی از شخصیت‎های بسیار کم نظیر مسیحیت در حمایت از مقاومت فلسطین بود که هرگز تا آخرین لحظات عمرش از این مجاهدت شریف دست برنداشت.

اسقف کاپوچی سال 1922 در شهر حلب سوریه متولد شد و از سال 1965 به عنوان اسقف از سوی کلیسای کاتولیک به بیت المقدس رفت. اشغالگران صهیونیستی وی را در سال 1974 به اتهام حمایت از مقاومت بازداشت کرده و دادگاه صهیونیستی نیز او را به 12 سال زندان و در سال 1978 به خارج فلسطین تبعید کردند. وی در سال 1358 پس از پیروزی انقلاب اسلامی دیداری نیز با حضرت امام (ره) در تهران داشت. اسقف ایلاریون کاپوچی از سال 1978 در شهر رم ایتالیا در تبعید زندگی می کرد.

جزئیات دیدار خاطره انگیز با بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی

اسقف کاپوچی در فروردین سال ۱۳۵۸ به عنوان نخستین میهمان رسمی حضرت امام (ره) وارد ایران شد و با استقبال حضرت امام مواجه گردید. اسقف کاپوچی دربارۀ این دیدار می‌گوید:در فرودگاه هزاران نفر از برادران به استقبال من آمده بودند، با همدیگر به سوی منزل امام حرکت کردیم. ایشان مرا در بغل گرفت و روبوسی کرد و دست مرا گرفت و خطاب به خبرنگاران گفت: همگی استقبال از اسقف کاپوچی را مشاهد کردید. شما از دروغ‌هایی که دشمنان و مغرضان انقلاب اسلامی پخش کرده‌اند تا چهره این انقلاب را دگرگون نشان دهند اشباع شده‌اید.  در این دروغ‌ها انقلاب را انقلاب تعصب، تشنج و خونریزی توصیف کرده‌اند با وجود اینکه می‌دانند که دین اسلام که شعار ما در این کشور است دین محبت، پاکدامنی، وسعت نظر و حیا  است. من برای اینکه دروغ‌های مغرضان را از بین ببرم اسقف کاپوچی را دعوت کردم. ایشان فقط یک مسیحی نیست، بلکه یک کارگزار و یک مسئول کلیسا است.
 

بر اساس این گزارش، اسقف «کاپوچی» همچنین درباره ادامه این سفر می‌گوید:این نخستین دیدار من از تهران بود. در تهران روز‌های زیبایی را گذارندیم، چرا که رئیس و مسئول انقلاب در میان سایر برادران بود. ند به طوری که در برابر دشمنان مانند یک خانواده بودند. من در کنار خانواده بزرگ امام خمینی؛ بهشتی، خامنه‌ای و هاشمی رفسنجانی روز‌های پرسعادتی را گذراندم.

گفتنی است، اسقف «کاپوچی» یک بار دیگر نیز در جریان تسخیر لانه جاسوسی به ایران سفر کرد و در این باره نیز گفت:به اعتماد ارزشمند امام خمینی به اینجانب افتخار می‌کنم. با اجازه امام خمینی من برنامه‌ای را در تلویزیون ایران به مدت دو ساعت برای صحبت به گروگان‌ها تهیه کردم تا آنان در این برنامه با خانواده‌هایشان سخن بگویند، این در حالی بود که آمریکا هیچ کاری نتوانسته بود در این زمینه انجام دهد و حتی با حمله به ایران تعداد دیگری از نظامیانش را در خاک ایران دفن کرده بود.

حضور در کاروان شکستن محاصره غزه


در فوریه 2009 پدر ایلاریون کاپوچی جزو اولین افرادی بود که برای شکستن محاصره همه جانبه غزه از سوی رژیم صهیونیستی دل به دریا زد و با یکی از نخستین کاروانهای شکستن محاصره غزه عازم سواحل این باریکه شد.

این کشتي لبناني حامل کمک به فلسطينيان باريکه غزه بود که از لبنان به سوی سواحل غزه روانه شد اما پس از رسيدن به نزديکي آبهاي غزه نيروهاي ارتش رژیم صهیونیستی آن را ربوده و به بندر اسدود در سرزمين هاي اشغالي منتقل کردند.

رژيم صهيونيستي سرانجام چند هفته بعد بر اثر فشار افکار عمومي جهان و پيگيري هاي مقام هاي لبناني 10 تن از اعضای این کاروان از جمله پدرکاپوچی را آزاد کرد . وی در سال 2010 نیز در کشتی مرمره برای شکستن محاصره غزه حضور داشت.

مواضع استوار در حمایت از محور مقاومت


پدر ایلاریون کاپوچی طی سالهای اخیر مواضع استوار و روشنی در حمایت از مقاومت داشت، وی در سال 1390 در سخنانی تاکید کرد:  سوریه از وجهه بسیار خوبی در جهان عرب و همه دنیا برخوردار است که به خاطر مواضع حکیمانه و تلاشهای خیرانه اش است.

وی افزود: تحقق خواسته های برحق نه با شورش بلکه با گفت وگوی برادرانه میسر می شود. این در حالی است که سوریه به رغم همه بهایی که برای «مسئله فلسطین» و دفاع از کرامت مردم آن برای تشکیل دولت مستقل به پایتختی «قدس شریف» پرداخت، نسبت به اصول قومی و دفاع از آن متمسک است.

کاپوچی در آن زمان، که توطئه ها علیه سوریه به تازگی آغاز شده بود خواستار وحدت در برابر توطئه های وارداتی به ویژه وحدت ملی به منظور بقای عزت این مردم شد.

در پی درگذشت کاپوچی محافل مختلف فلسطینی و بین المللی به این رخداد واکنش نشان داده و وی را «قهرمانی بی نظیر در عرصه حمایت از مسئله فلسطین» توصیف کرده‎اند.

تمام/م.ت/