صفحه اصلی خبر خبر شماره :69164
حقوق فلسطینیان در عصر ترامپ 11:14 | 02\10\1395

ترامپ در طول هفته های گذشته اشخاص جنجالی را برای سمت های دولت آینده خود انتخاب کرده است و انتخاب سفیر آینده آمریکا در فلسطین اشغالی از این قاعده مستثنی نمی باشد، این اقدام تاثیرات جدی برای سیاست داخلی و بین المللی آمریکا و موضوع فلسطین داشته است.به گزارش خبرگزاری قدس (قدسنا) به نقل از پایگاه خبری انتفاضه الکترونیک، «دونالد ترامپ» رئیس جمهور منتخب آمریکا هفته گذشته «دیوید فریدمن» را که در غرب قدس اشغالی در محله ای که با اخراج فلسطینیان ساخته شده صاحب منزل است، به عنوان سفیر آینده آمریکا در فلسطین اشغالی انتخاب کرد. این اقدام تاثیرات جدی برای سیاست داخلی و بین المللی آمریکا و موضوع فلسطین داشته است.
 
ترامپ در طول هفته گذشته اشخاص جنجالی را برای سمت های دولت آینده خود انتخاب کرده است و فریدمن از این قاعده مستثنی نمی باشد. فریدمن مخالف پیشنهاد دو کشور و حامی الحاق رسمی کرانه باختری به اراضی اشغالی است. وی همچنین بر این اعتقاد است که نوار غزه باید همچنان تحت محاصره باقی بماند و در ماه آگوست پیش بینی کرده بود که ترامپ به سرعت قدس اشغالی را به عنوان "پایتخت" رژیم صهیونیستی به رسمیت می شناسد.
 
در کنار این موارد در زمان اعلام انتخاب شدن سفیر جدید آمریکا در فلسطین اشغالی بیان شد فریدمن "از سفارت آمریکا در قدس، پایتخت اسرائیل" فعالیت خواهد کرد. در حالیکه دولت های کشورهای دنیا از جمله آمریکا همیشه ادعای رژیم صهیونیستی در مورد قدس اشغالی و متعلق دانستن آن به خود را رد کرده اند.
 
در پی این اقدام «ربکا ویلکمرسون» رئیس گروه حقوق بشری "ندای یهود برای صلح" اظهار کرده است: انتصاب فریدمن یک نشانه نگران کننده است که در پی آن دولت جدید آمریکا دست مقامات اسرائیلی را برای عمیق تر کردن کنترل غیرقانونی بر اراضی، منابع و حقوق فلسطینیان باز خواهد گذاشت."
 
از طرفی فریدمن رئیس یک سازمان معاف از مالیات در آمریکا است که میلیون ها دلار را به طور مستقیم صرف حمایت از شهرک های غیرقانونی رژیم صهیونیستی در کرانه باختری کرده است.
 
واکنش بین المللی
 
همانطور که ترامپ ممکن است تفاوت هایی درون آمریکا بر سر فلسطین ایجاد کند، این اتفاق ممکن است در سطح بین المللی نیز رخ دهد. اتحادیه اروپا به ویژه در این زمینه باید انتخاب کند که در مورد طرح کلی ترامپ در زمینه حمایت از اسرائیل تسلیم می شود و یا در پایان سیاست مبتنی بر چارچوب خود را آغاز خواهد کرد.
 
البته اروپا نیز با بحران های داخلی خود از جمله برکزیت (خروج انگلیس از اتحادیه اروپا) مشغول است. با این وجود دولت های اروپایی مجبور خواهند بود تا با دنیایی که ترامپ سعی در ساخت آن دارد روبرو شوند و این موضوع شامل واکنش نسبت به سیاست های ترامپ در خاورمیانه نیز می شود.
 
آپارتاید چالش برانگیز قرن 21 
 
مقامات رژیم صهیونیستی فرصت هایی برای "تغییرات تاریخی" در عصر ترامپ می بینند تا با استفاده از این فرصت ها، چشم انداز ویژه و ناسیونالیستی خود را تقویت کنند. آنها مطمئن هستند که نسخه آپارتاید اسرائیلی در قرن 21 از سوی اکثر دنیا تحمل خواهد شد و یا حداقل فلسطینیان قادر نخواهند بود تا حمایت های کافی برای به چالش کشیدن آن را جمع کنند.
 
اگر تلاش های سرکوب گرایانه جنبش جهانی تحریم رژیم صهیونیستی برای توقف رشد این جنبش تاکنون به نتیجه نرسیده است، بنابراین هرگونه تلاش رژیم صهیونیستی برای اجرای خشونت های گسترده علیه فلسطینیان به این منجر خواهد شد که مردم بیشتری در سراسر دنیا به تحریم اسرائیل روی بیاورند و از دولت های خود برای تحمیل تحریم های ضد اسرائیلی درخواست کنند.
 
موضوع دیگر این است که اسرائیل در صورت ادامه این اقدامات با معضل بزرگی مواجه می شود که سیاست مدارانش هیچ پاسخ بین المللی قانع کننده ای برای آن ندارند. آن معضل این می باشد که اگر صهیونیست ها در الحاق بخشی و یا کل کرانه باختری به اراضی اشغالی موفق شوند، آنها به امیدهای بین الملل برای اجرا طرح دوکشوری پایان خواهند داد.
 
در صورت تحقق این موضوع، گزینه آپارتاید مطرح خواهد شد و اکثر دنیا آپارتایدی که دیگر نتواند در پشت "مذاکرات سازش" خیالی پنهان شود را نخواهند پذیرفت.
 
تمام/ا.ت/