صفحه اصلی خبر خبر شماره :69162
گزارش/ «مرضیه دباغ» حقیقتی مکتوم مانده در حجاب معاصرت 9:43 | 02\10\1395

مراسم بزرگداشت چهلمین روز درگذشت مرحومه مرضیه حدیدچی (دباغ) عضو فقیده هیات امناء جمعیت دفاع از ملت فلسطین با حضور نمایندگان جنبش‎های مقاومت و شخصیت‎های سیاسی عصر روز چهارشنبه برگزار گردید.به گزارش خبرگزاری قدس (قدسنا)، همزمان با فرارسیدن چهلمین روز درگذشت خانم «مرضیه حدیدچی (دباغ)» عضو فقیده هیات امناء جمعیت دفاع از ملت فلسطین که عمر با برکت خود را در راه مجاهدت و مبارزه با ستمکاران طاغوت و طاغیان صهیونیسم سپری کرد، مراسم فاتحه خوانی و تجلیل از این مجاهد نستوه و مومنه با حضور دکتر زهرا مصطفوی رئیس و دبیر کل جمعیت دفاع از ملت فلسطین، خانواده آن مرحومه، اعضای هیات امناء جمعیت دفاع از ملت فلسطین، فعالان حوزه فلسطین و خاورمیانه، نمایندگان جنبش های مقاومت و شخصیت های سیاسی کشور در سالن اجتماعات شیخ مصطفی رهنما در محل این جمعیت برگزار گردید. تعدادی از شخصیت های حاضر در این مراسم در گفتگو با خبرنگار قدسنا با بیان جمله ای کوتاه در وصف خانم این مبارز خستگی ناپذیر سخن گفتند.

«مهندس حبیبی» دبیرکل حزب مؤتلفه اسلامی گفت: من معتقدم ایشان الگوی کامل یک زن مسلمان بودند.

«دکتر محمد ایروانی» عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: ایشان شیرزنی مجاهد و خستگی ناپذیر در انقلاب اسلامی ایران بودند، که در طول عمر پر برکتشان شکنجه گران وحشی رژیم سفاک پهلوی را ناامید کرده و یاور واقعی حضرت امام (ره) بودند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه افزود: ایشان مجاهدی با بصیرت بودند و تا آخرین لحظه عمر با ولی امر زمان خود، حضرت امام خامنه ای بیعت و ارادت داشته و ما نمونه زن این چنینی با این خصویات بارز و الگویی تمام عیار نه تنها برای جامعه زنان ، بلکه در میان مردان جامعه اسلامی داشتیم. شخصیت ایشان بسیار فراتر امت اسلامی است.

حجت الاسلام «میثم امرودی» عضو هیات امنای جمعیت دفاع از ملت فلسطین گفت: ایشان حقیقتی است که در حجاب معاصرت مکتوم مانده است. باید واقعیت ها و حقایق زندگی ایشان کشف شود. در حوزه مدیریت ، سیاست، ارتباط و احترام و اطاعتی که به ولی فقیه زمانش و قرائتش، قرائتی از اسلامی است که حضرت امام (ره) قائل به آن بود و ابعاد زندگی ایشان برای زنان ما می تواند الگو و اسوه باشد.

«مصیب نعیمی» مدیر مسئول روزنامه الوفاق گفت: ایشان یک انسان متواضع و جدی و دارای یک اراده محکم بود. انسانی که بدون هیچ گونه تعصب و اندیشه به آن چیزی که ایمان داشت عمل می کرد. ایشان الگوی یک زن شجاع، قهرمان و توانمند ایرانی و بدون هیچ گونه نقطه سیاهی بود. سخنان ایشان در انسان خودباوری ایجاد می کرد.

مهندس «مهر علیزاده» عضو هیات امنای جمعیت دفاع از ملت فلسطین بیان داشت: ایشان به معنای تمام، اسوه مقاومت و مبارزه در راه ایمان به خدا بودند. مرحومه دباغ، به شدت خدا ترس بوده و با تمام وجود در راه آرمان های انقلاب اسلامی ایران مبارزه و مقاومت می کرد او یک شیر زن به تمام معنا بود.

«محسن مومنی شریف» رئیس حوزه هنری افزود: ایشان زن نمونه انقلاب اسلامی ایران هستند. یعنی اگر ما در انقلاب اسلامی یک معیار و نمونه برای یک زن انقلابی داشته باشیم خانم دباغ هم در پیش و هم پس از انقلاب یک نمونه کامل بودند. به نسل جوان توصیه می کنم کتاب خاطرات ایشان را مطالعه کنند.

«انسیه دباغ» دختر خانم دباغ در خصوص مادر خود گفت: من در مقابل ایشان شرمسارم. هر کدام از ما در مورد وجهه ای از خانم دباغ صحبت می کنیم، سخنان ما فقط به اندازه شناخت شخصی مان در موردشان بوده است، نه آن چیزی که شخصیت واقعی ایشان بود.

حجت الاسلام و المسلمین سید «محمود دعایی» مدیر مسئول روزنامه اطلاعات بیان داشت: ایشان یکی از مخلص ترین پیروان حضرت امام (ره) بودند.

دکتر «فروز رجایی فر» عضو کمیسیون سیاسی جمعیت دفاع از ملت فلسطین گفت: ایشان الگوی مقاومت در جهان اسلام هستند. همه مردان و زنان ما باید از اخلاص و مقاومت و فداکاری های ایشان الگو بگیرند.

آیت الله «محمود محمدی عراقی» عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی بیان داشت: ایشان نمونه کامل زن مسلمان در این زمان بودند که در همه میدان های جهاد، تعلیم و تربیت، خانواده و انقلاب یک شیر زن به تمام معنا بودند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: وقتی ما می خواهیم به جامعه اسلامی الگو بدهیم آن هم در مورد کسی که هم قبل از انقلاب در زندان بودند و هم در دوران جنگ نقش اساسی داشته باشد و در عین حال در خانواده و تربیت فرزندان به خوبی نقش ایفا کرده باشد، بهترین نمونه ایشان هستند.

«حجت الاسلام اختری» دبیر کل مجمع جهانی اهل بیت (ع) بیان داشت: ایشان الگوی استقامت، استواری و مقاومت در برابر دستگاه طاغوت و ساواک جهنمی شاه بود. او همچنین الگویی برای فداکاری و گذشت و خدمت گذاری و عشق به اسلام، بود. ایشان علاقه وافری به انقلاب و حضرت امام (ره) داشتند. او برای انقلاب و امام (ره) با تمام وجودش خدمت می کرد و در راه انقلاب زحمت کشید و حاضر شد مشکلات فراوانی را متحمل شود ولی عیب و ایرادی بر انقلاب اسلامی نگرفت.

«آیت الله قمی» معاون بین الملل دفتر مقام معظم رهبری بیان داشت: خانم فرهیخته ای که همه مردان معمولی در برابر روح پر عظمت ایشان احساس کوچکی می کردند. شخصی که سراسر عمرش را در برابر آرمان و عقیده اش جهاد کرد و هیچ گاه آرامش و تنبلی را برای خودش روا ندانست و در برابر مشکلات چه در زمان پهلوی و چه در زمان پیروزی انقلاب اسلامی مقاومت را پیشه کرد.

معاون بین الملل دفتر مقام معظم رهبری افزود: ایشان در زمان دو رهبر انقلاب اسلامی ایران، حضرت امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری به دیده احترام می نگریست، ایشان به عنوان یک اسوه و الگو برای همه زنان ایران زمین هستند. انشاالله خداوند ایشان را با انبیاء و اولیای خودش محشور فرماید و به همه ما این توفیق را بدهد که راه ایشان ادامه دهیم.

«حسین کنعانی مقدم» کارشناس مسائل غرب آسیا گفت: شخصیت ایشان، شخصیتی مبارز خستگی ناپذیر، ضد استبداد و ضد استکبار بود. خانم دباغ در طول مبارزه اش این را در عمل و در سیاه چال های رژیم شاه به اثبات رساند.

«مجتبی رحماندوست» عضو هیات امنای جمعیت دفاع از ملت فلسطین بیان داشت: ما حتی یک زن که همانند ایشان باشد پیدا نخواهیم کرد، اگر یک مرد همانند او پیدا کردیم که هم اندازه ایشان باشد، آن وقت می توانیم بگوییم که مشابه ایشان را در این انقلاب داریم. ایشان هیچ نمونه ای در انقلاب ایران ندارند.

«حجت الاسلام والمسلمین شهیدی» نماینده ولی فقیه، معاون رییس جمهور و رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: ایشان کسی بودند که از ابتدا در کنار حضرت امام (ره) بودند، به امام عشق می ورزید و فدایی امام (ره) بود. بعد از انقلاب هم، شخصیت و مواضع ایشان یکسان و یکنواخت بود و در هر کجا هم که بودند موفق بودند. اگر ما بخواهیم از یک زن موفق در انقلاب اسلامی ایران نام ببریم، آن فرد کسی جز خانم دباغ نخواهد بود.

تمام/م.ش/