صفحه اصلی خبر خبر شماره :69809
نگرانی تل آویو از خشم عمومی ملت مصر 9:39 | 27\11\1395

منابع امنیتی رژیم صهیونیستی فاش کردند که این رژیم از مدتی قبل سفیر خود را از قاهره فراخوانده و وی هم اکنون در قدس مستقر شده است.به گزارش خبرگزاری قدس (قدسنا) به نقل از الجزیره، منابع اطلاعاتی رژیم صهیونیستی از فراخوانده شدن سفیر این رژیم از قاهره به علت برخی نگرانی‎های امنیتی خبر دادند.

بنابراین گزارش، نگرانی‌های متعدد امنیتی باعث شده که مقامات صهیونیست دستور به بازگشت «داوید گورین» سفیر این رژیم و دیگر اعضای کادر سفارتخانه خود از قاهره، به تل آویو دهند.

روزنامه دیلی تلگراف در این باره اعلام کرده است که بیرون کشیدن اعضای سفارتخانه اسرائیل در قاهره در اواخر سال 2016 عملی شده و از آن زمان تاکنون سفارت اسرائیل کاملا تخلیه است.

روزنامه یدیعوت آحرونوت اعلام کرد: «امانوئل نحشون» سخنگوی وزارت خارجه اسرائیل از پاسخ به سوالی درباره علت فراخوانده شدن سفیر این رژیم در قاهره خودداری کرد.

به نوشته پایگاه مصری تحریر نیوز، «اسحاق لیوانون» از سفرای سابق رژیم صهیونیستی در قاهره، علت اصلی  فراخوانده شدن گورین از مصر را مسائل امنیتی و تهدیدات احتمالی توصیف کرد و افزود: در این مسئله (بازگرداندن سفیر اسرائیل از قاهره) نگرانی مستمری درباره وقوع تهدیدات و خطرات احتمالی وجود دارد.

وی افزود: البته این جالب نیست که سفارت اسر ائیل را در قاهره بسته و تعطیل شده ببینیم اما افسران امنیتی وزارت خارجه ما به این نتیجه رسیدند که سفیر در معرض خطر بزرگی قرار دارد و به همین دلیل تصمیم گرفته شد که وی در قدس مستقر شود.

وی با ابراز ناخرسندی از استمرار خشم عمومی ملت مصر از رژیم صهیونیستی، تاکید کرد: البته روابط خوب ما با قاهره ادامه خواهد داشت، اما امیدواریم که در آینده شاهد از بین رفتن تهدیدات مذکور باشیم و گورین نیز همانند دیگر سفرای قبلی امکان سفر به قاهره را پیدا کند.

لیوانون تاکید کرد: همچنان افکار عمومی و مردم مصر مخالف تل آویو  و سفیر اسرائیل هستند و گورین مجبور به کار و زندگی در شرایط سخت امنیتی بود. نمی‌توانیم بگوییم که وی از حضور در این پست خوشحال است اما خود برای احراز این مقام داوطلب شد و ما امیدواریم تا پایان راه ماموریتش را تکمیل کند.

گورین در آگوست سال 2016 به عنوان سفیر جدید رژیم  صهیونیستی در مصر جانشین «حاییم کورن» شد. وی  سیزدهمین سفیر این رژیم در مصر پس از عادی سازی روابط دوجانبه میان قاهره و تل آویو در سال 1979 محسوب می‎شود.

رژیم صهیونیستی در سال 2015 پس از چهار سال سفارت خود را در قاهره بازگشایی کرده بود. در سپتامبر 2011 در جریان راهپیمایی مردم مصر علیه  «حسنی مبارک»، تظاهرکنندگان خشمگین دیوارهای امنیتی سفارت را شکسته و پرچم رژیم صهیونیستی را به آتش کشیدند. این وقایع در نهایت به تعطیلی سفارت رژیم صهیونیستی در قاهره به مدت چهار سال پیاپی منجر شد.

انتهای پیام/م.ت/