صفحه اصلی خبر خبر شماره :69698
ران آراد؛ سمبل شکست های اطلاعاتی رژیم صهیونیستی 14:09 | 18\11\1395

این روزها موضوع تبادل اسرای صهیونیستی در نزد گروههای مقاومت فلسطینی به میانجیگری مصر بار دیگر توجه رسانه های دنیا و منطقه را به خود جلب کرده است.به گزارش خبرگزاری قدس (قدسنا) موسسه خبری عکا در گزارشی در همین رابطه نوشت: رژیم اشغالگر قدس در بحث مربوط به اسارت نظامیان خود و همچنین تبادل انها سابقه خوبی ندارد و این رژیم تا کنون در خلال جنگ های مختلف علیه فلسطینی ها و کشورهای منطقه در این بخش متحمل خسارت های فراوانی شده است که نمی توان از داستان خلبان اسراییلی ران اراد که در نهایت تاکنون سازمانهای اطلاعاتی اسراییل نتوانستند مرده و یا زنده ان را از لبنان و ایران بیابند، بی اعتنا گذشت.

این شکست نه تنها در حوزه اطلاعاتی و جاسوسی برای اسراییل زیانبار بود بلکه به یک الگویی برای جریانهای فلسطینی و منطقه ای جهت اسیر کردن نظامیان اسراییلی بیشتری تبدیل شد که داستان آزادی گیلعاد شالیط در قبال ازادی بیش از یک هزار اسیر فلسطینی نمونه آشکاری از این رویداد بود. در تحقق ازادی شالیط قضیه سرنوشت ران آراد بی تاثیر نبود چه اینکه یاد‌اوری ان توسط برخی محافل باعث اعمال فشار جامعه صهیونیستی بر حکومت نتانیاهو برای انجام این مبادله شد.

شکست اطلاعاتی،‌عقب نشینی از موضع خود در برابر جنبش امل لبنان و همچنین عقب نشینی در برابر حزب الله لبنان در قضیه اسرای مرده سه رویدادی بود که بر اسراییل در سایه فقدان ران آراد اتفاق افتاد. سال 2016 سی امین سال مفقود شدن ران اراد خلبان نیروی هوایی اسراییل در لبنان بود و این موضوع بع رغم همه تلاش های اسراییل همچنان به عنوان یک معمای بدون حل باقی مانده است. اگرچه سازمان های اطلاعاتی دلیل قانع کننده ای در باره سرنوشت این خلبان به رغم گزار ش ها و اطلاعات ارتش نداده اند اما ارزیابی این سازمانها به سمت این نتیجه است که آراد20 سال پیش در دوران اسارت مرده است. با این وجود حکومت اسراییل این موضوع را به شکل رسمی اعلام نکرده است.

بی شک داستان سرنوشت اراد یک فاجعه تراژیک برای خانواده و دوستان او به شمار می رود امام مهم تر از ان تاثیر بزرگی است که این قضیه بر ارتش و نظامیان اسراییلی گذاشته و همواره آنان را در هراس اسارت به دست گروههای مقاومت نگه داشته است.

نحوه اسارت آراد روز بیست و سوم مهرماه سال 1365 ساعت 3 بعدازظهر، چندین فروند هواپیمای جنگی اف - 4 که از پایگاه هوایی داخل خاک فلسطین اشغالی برخاسته بودند، برای بمباران مواضع نیروهای فلسطینی و لبنانی در منطقه "اشرفیه" در جنوب شرقی شهر "صیدا" و همین طور اردوگاه آوارگان فلسطینی "المیه و میه"، به حریم هوایی لبنان تجاوز کردند. با شدت گرفتن بمباران خانه‌های کوچک و ضعیف آوارگان، ضدهوایی‌های متعلق به گروه‌های مبارز، به مقابله با این تهاجم هوایی که کشته و زخمی شدن زنان و کودکان را به همراه داشت، پرداختند و در آن میان جوانی فلسطینی که یک قبضه موشک ضدهوایی (از نوعی که به دنبال حرارت هواپیما می‌رود) بر دوش خود داشت، پس از نشانه روی و شلیک به موقع، موفق شد یکی از هواپیماهای فانتوم را هدف قرار دهد. پس از آنکه هواپیما مورد اصابت موشک قرار گرفت، دو سرنشین آن سراسیمه و به سرعت دکمه پرتاب صندلی را فشار دادند که با انفجاری خفیف، از داخل هواپیما به بیرون پرتاب شدند.

به دنبال سقوط هواپیما، خلبان و کمکش به وسیله چتر نجات، در دو منطقه جداگانه در داخل خاک لبنان فرود آمدند. هلی کوپترهای جنگی رژیم صهیونیستی که مشغول گشت‌زنی نزدیک آنجا بودند، پس از اخذ دستور، به سرعت به محل فرود یکی از خلبان‌ها شتافتند و توانستند او را قبل از اینکه به دست نیروهای مبارز بیفتد، سوار کرده و از مهلکه نجات دهند. به محض سقوط هواپیما و انفجار آن، تلاش نیروهای شبه نظامی لبنانی و فلسطینی که از بمباران خانه و کاشانه خویش عصبانی بودند، برای ردگیری و دستگیری خلبانان آن آغاز شد. " رون آراد" 28 ساله که در یک باغ فرود آمد، بر اثر شدت ضربه وارده، آرنج دست چپش شکست و دقایقی بعد نیروهای گروه "مقاومت مومنه" به رهبری "مصطفی دیرانی" منشعب از "سازمان امل"، که در یکی از روستاهای اطراف به نام "زغداریا " مستقر بودند، سررسیدند و زودتر از فلسطینی ها، او را به اسارت خود درآوردند و برحسب اتفاق، محلی که آراد در آنجا فرود آمده بود، خط تماس جنگ داخلی "امل" و سازمان‌های فلسطینی بود.

اتهام زنی به حزب الله و ایران اسرائیل همواره تلاش دارد تا این گونه وانمود کند که آراد توسط حزب الله لبنان ربوده شده و در اختیار ایران است ولی حزب الله نیز در مقابل ، هرگونه ارتباط خود را با این قضیه رد کرده است و دلیل صحت این مطلب نیز این است که اگر خلبان اسرائیلی در دست حزب الله بود، این حزب به راحتی می توانست بر سر این خلبان معامله کرده و بهای گزافی از اسرائیل طلب کند ، کما اینکه در گذشته نیز شاهد بوده ایم در ازای تکه های بدن چند سرباز متجاوز اسرائیلی، حزب الله توانست صدها تن از اسرای خود را از چنگال این رژیم آزاد کند .

شیخ عبدالکریم عبید از مسئولین حزب الله در جنوب لبنان که در اسارت بود، خرداد ماه سال 1379 در مصاحبه با روزنامه اسرائیلی " معاریو " ، ضمن تاکید بر اینکه هیچ ارتباطی با اسارت خلبان اسرائیلی ندارد و عبید بی جهت ربوده شده است ، گفت : " آراد، گروگان حزب الله نبوده و به همین دلیل امیدی برای آزادی او از طریق ربودن من وجود ندارد ، بلکه برعکس ، این امر ممکن است اوضاع را پیچیده تر کند . مصطفی دیرانی نیز روز پنجشنبه 19 خرداد ماه 1379 در مصاحبه با همین روزنامه ، گفت : " من نمی دانم آراد زنده است یا مرده و نمی دانم او در حال حاضر کجاست " دیرانی درباره وضعیت آراد در اولین ساعات اسارت ، گفت : " اولین بار که او را دیدم ، پس از سقوط هواپیمایش بود . چند ساعت بعد او به خانه من در بیروت منتقل شد . من به او لباس و غذا دادم و او با پسر من که در آن موقع دوساله و نیم بود ، بازی کرد . دیرانی همچنین تحویل خلبان اسرائیلی به عوامل ایران در بعلبک در مقابل 300 هزار دلار را تکذیب کرد و درباره گم شدن آراد گفت : " ارتش اسرائیل به منطقه "میدون " در دره بقاع حمله کرد و دهها تن کشته و زخمی از مردم عادی برجای گذاشت؛ نگهبانان آراد که از نیروهای "امل" بودند، برای جویا شدن از احوال نزدیکانشان ، او را ترک کردند و پس از بازگشت متوجه شدند که آراد نیست و پیدایش نکردند .

" هرآنچه هست ، نشان از آن دارد که رژیم صهیونیستی برای یافتن رون آراد اهمیت قائل شده و حتی دست به آدم ربایی آشکار زده است و همواره در برابر اذهان و افکار جهانی ، جنایتکار جنگی خود را که تنها برای ریختن بمب بر سر مردم بیگناه ، به لبنان تجاوز کرده بود ( و البته بار اولش نبود که خانه و کاشانه مردم لبنان را بمباران می کرد ) مفقودی مظلوم جلوه می دهد و این گونه تبلیغ می کند که ایران وی را ربوده و نگهداری می کند ولی تا به امروز سازمانهای اطلاعاتی عریض و طویل اسرائیل "موساد " و آمریکا " سیا " هیچ سند موثقی بر این ادعای خود ارائه نداده است.

انتهای پیام/