صفحه اصلی خبر خبر شماره :69406
روزنامه صهیونیست: تنش هایی که به عملیات های فلسطینیان دامن می زند از بین نرفته اند 11:50 | 20\10\1395

تایمز اسرائیل در تحلیل خود از عملیات روز گذشته: مجری عملیات دختری 7 ماهه داشت، مشغول به کار بوده و هیچ وابستگی سیاسی و سابقه بازداشت نداشت، پس انگیزه او از این عملیات چه بود؟به گزارش خبرگزاری قدس (قدسنا)، روزنامه صهیونیستی «تایمز اسرائیل» در تحلیل خود از اولین عملیات شهادت طلبانه سال 2017 در روز گذشته (یکشنبه) در قدس اشغالی که منجر به هلاکت 4 صهیونیست و زخمی شدن 16 صهیونیست دیگر شد نوشته است:
 
فلسطینی که با کامیون خود در روز گذشته به سمت گروهی از نظامیان اسرائیل حرکت کرد و قبل از کشته شدن از سوی نظامیان اسرائیلی، 4 نفر از آنها کشت به عنوان فادی قنبر 28 ساله ساکن محله جبل المکبر در قدس شرقی شناسایی شده است.
 
قنبر که متاهل و دارای چهار فرزند است نسبت به مشخصات کلی فلسطینیانی که در عملیات های این چنینی شرکت می کنند تفاوت هایی دارد.
 
از آغاز این شرایط در طول یک سال و نیم گذشته، این اولین بار نیست که یک فلسطینی خانواده خود را با کشته شدن در این عملیات ها تنها بگذارد. البته بیشتر مجریان این عملیات ها جوان و مجرد بوده اند. فنبر یک دختر 7 ماهه داشت، او همچنین مشغول به کار بود و در واقع با همان کامیونی که به سمت نظامیان اسرائیلی حمله کرد امرار معاش می کرد.
 
از سوی دیگر فادی قنبر دارای کارت آبی رنگی بود که اجازه سکونت در اراضی اشغالی 1948 را به او می داد. بر اساس گفته های خانواده هاش او هیچگاه از سوی نیروهای امنیتی اسرائیلی بازداشت نشده بود. خواهر او نیز به خبرنگاران گفته است او به هیچ گروه و نهاد سیاسی فلسطینی وابسته نبوده است.
 
بنابراین با این موارد هنوز مشخص نیست که انگیزه قنبر برای انجام چنین عملیاتی چه بوده است. «بنیامین نتانیاهو» مدعی شده بود که وی حامی داعش بوده است که البته هیچ نشانه ای برای اثبات این ادعاها در فعالیت های شبکه های اجتماعی قنبر وجود ندارد. با این حال، این احتمال وجود دارد که ادعاهای نتانیاهو در واقع داعش را به گرفتن مسئولیت این عملیات تشویق کند. در هر صورت این ادعا به ادعاهای دیگر نتانیاهو در پیشگاه غرب در مورد اینکه «داعش در اینجا حضور دارد» کمک خواهد کرد.
 
تاکنون به نظر می رسد که قنبر طبق روش های عملیاتی که در قبل در قدس مشاهده شده بود عمل کرده است: یک فلسطینی بدون هیچ وابستگی گروهی، الهام گرفته از رسانه ها، مساجد و شبکه های اجتماعی یک عملیات را بدون هیچ کمکی انجام می دهد. 
در همین حال حماس و جهاد اسلامی هر دو این عملیات را ستوده و حتی به مناسبت اولین عملیات سال 2017، در غزه راهپیمایی و جشن به راه انداختند.
 
واضح است که حماس به دنبال تهییج انتفاضه در قدس شرقی و کرانه باختری است و می خواهد پس از روند کاهش یافته عملیات ها، ازعملیات روز گذشته بیشترین استفاده را ببرد. چنین عملیات هایی می تواند به حمایت عمومی الهام بخشد و حتی مدلی برای عملیات های فلسطینیان در روزها و هفته های آینده باشد.
 
در ماه های اخیر، با تشدید شرایط از سوی نیروهای امنیتی اسرائیلی، نظارت بیشتر بر فعالیت های شبکه های اجتماعی و البته تلاش فراوان نیروهای امنیتی تشکیلات خودگردان از شمار عملیات ها کاسته شده بود.
 
ولی تنش های کلیدی که منجر به آغاز کل این شرایط در اکتبر سال 2015 شد هنوز پابرجا مانده است: نبود هیچگونه افق دیپلماتیک، ناامیدی فزاینده فلسطینیان از تشکیلات خودگردان، خشم علیه اسرائیل و اقدامات ادامه دار ضد اسرائیلی در سطح شبکه های اجتماعی.
 
تمامی این موار یک جو تنش زا ایجاد کرده که از نفرت اشباع شده است. این شرایط در هر لحظه ای می تواند منجر به عملیات های خود جوش شود.
 
تمام/ا.ت/