صفحه اصلی خبر خبر شماره :69370
بدون آب و برق و کودکان در حال مرگ؛ روایت یک پزشک از سفر به نوار غزه 14:16 | 18\10\1395

سفر به غزه مانند سفر به دنیایی دیگر است، در آنجا فقر به شدت بیداد می کند و پولی برای هزینه کردن خانوارها نیست. حتی نه غذایی، نه دارویی و نه لباس گرمی برای کودکان پیدا نمی شود.به گزارش خبرگزاری قدس (قدسنا)، یکی از پزشکان شاغل در نهادی مربوط پزشکان حقوق بشر که در طول ۳۰ سال گذشته به همراه یک تیم پزشکی به نوار غزه سفر می کند و به ساکنان فلسطینی خدمت رسانی می کند صحبت های متاثر کننده ای درباره شرایط این منطقه در محاصره گفته است.

«صلاح حاج یحیی» پزشک 50 ساله فلسطینی ساکن در اراضی ۱۹۴۸، از سوی پزشکان حقوق بشر کلینیک سیاری را اداره می کند که هر چند هفته یکبار عازم نوار غزه می شود. وی در صحبت هایش که در روزنامه صهیونیستی هاارتص بازتاب داده شده است می گوید ما تنها گروهی هستیم که با اجازه ارتش رژیم صهیونیستی و نیروهای امنیتی آنها وارد نوار غزه می شویم.

 وی در بخشی از صحبت هایش به مشاهدات خود از شرایط اسفناک نوار غزه می پردازد و می گوید: غزه سرشار از ناامیدی شده است، شما این موضوع را از دقیقه ای که به آنجا وارد می شوید احساس می کنید. سفر به غزه مانند سفر به دنیایی دیگر است. تنها به محض وارد شدن از یکی از گذرگاه ها شما مردم به شدت بیمار را می بینید که اکثرا از سرطان رنج می برند و در صفوف طویلی منتظر هستند. آنها برای کمی مهربانی و در نتیجه اجازه عبور برای درمان بیماری خود منتظر هستند. وقتی با خودرو از مناطق نوار غزه عبور می کنید ویرانی ها و هزاران خانه، کارخانه تخریب شده و جاری شدن فاضلاب در خیابان ها را می بینید.

پزشک فلسطینی در ادامه توصیف مشاهدات خود از نوار غزه می گوید: در سفر به نوار غزه به بیماستان ها نمی رویم و تنها کافی است در خیابان ها راه بروید. بیش از ۶۰ درصد ساکنان نوار غزه بیکار هستند. در آنجا فقر به شدت وجود داشته و به طور ساده پولی برای توزیع نیست. حتی نه غذایی، نه دارویی و نه لباس گرمی برای کودکان پیدا نمی شود. فلسطینیان مجبور هستند برای گرم ماندن آتش درست کنند و در واقع دیدن آتش در بیرون از چادرها در نوار غزه امری رایج است. مردم در آنجا می ترسند از خانه های ویران خود دور شوند چراکه ممکن است شخص دیگری بیاید و آن اراضی را بگیرد و در نتیجه حداقل داشته خود را از دست بدهند.


یحیی با اشاره به نبود سیستم اموزشی و بهداشتی در نوار غزه افزود: سیستم آموزشی فعال نیست و سیستم بهداشتی نیز منفعل است. کشاورزی درحالی مرگ است، هیچ مواد خامی وجود ندارد و راهی برای کسب و کار نیست، حتی اگر محصولی تولید شود شخصی برای فروش آن وجود ندارد. من موضوعی دیدم که باور آن سخت بود، فلسطینیان سه کیلو توت فرنگی را به قیمت کمتر از ۱ دلار فروختند، اگر این چنین داد و ستد می شود درامد کشاورز چقدر خواهد بود؟ منابع آبی آلوده شده اند. آب نه تنها برای نوشیدن بلکه برای هرگونه مصرف دیگری مناسب نیست و به ندرت برق وجود دارد. غزه در آستانه فاجعه انسانی است، کمک های بین المللی بسیار کم  و کشورهای عربی نیز در کمک رسانی موفق نیستند.

مشاهدات وی از شرایط فاجعه آمیز نوار غزه همچنین توصیف می کند که در بخش تجهیزات پزشکی نه سرنگی و نه بانداژی وجود ندارد. در همین حال تنها برای چهار ساعت برق وجود دارد و پس از آن ۱۲ ساعت خاموشی در نوار غزه حکمفرما می شود.

تمام/ا.ت/