صفحه اصلی خبر خبر شماره :69287
خانه ویرانه در غزه به موزه هنری تبدیل شد 14:42 | 13\10\1395

ماریان تویون هنرمند شهیر هلندی ، خانه ای در شهر خانیونس واقع در غزه را که توسط رژیم اشغالگر قدس در جنگ 51 روزه در سال 2014 ویران شده بود به یک موزه هنری با استانداردهای اروپایی تبدیل کرد.به گزارش خبرگزاری قدس (قدسنا): صاحبخانه 63 ساله این خانه به کار کردن در خانه های دورافتاده و خرابه عادت داشت اما در سال 2014 منزل خودش نیز در حمله هوایی جنگنده‎های رژیم صهیونیستی به خان یونس به ویرانه تبدیل شد.

این خانه از نمای بیرونی مانند یک ویرانه‎ دیده می‌شود اما به محض ورود به داخل منزل با دیدن نمایی از سقف‎های معلق و مصالح مرتبط با هم شگفت زده خواهید شد. ستون‎های این خانه به شیوه مهندسی منحصر بفردی طراحی و ایجاد شده است. در این منزل از تجهیزات انتزاعی متعددی نیز استفاده شده است.

در واقع ماریان تویون هنرمند هلندی توانسته با همکاری برخی مهندسین و هنرمندان فلسطینی و اروپایی و با یاری جمعیت هلال احمر فلسطین در نوار غزه  این ویرانه را به یک کلبه هنری زیبا و خیره کننده تبدیل کند.

وی درباره نحوه خلق این اثر برجسته هنری می گوید: خلق این اثر سه ماه به درازا کشید. وقتی من به این خانه آمدم به طور کامل آن را ویرانه ای به جامانده از موشک ها دیدم و در آن هیچ دیوار و پنجره ای وجود نداشت چون همه آنها ویران شده بودند.

تویون با اشاره به اینکه در ساخت این اثر هنری از وسایل متعددی به جز مواد و مصالح ساختمانی استفاده کرده، افزود: اسرائیل اجازه ورود مصالح ساختمانی و سیمان را به غزه نمی دهد.

وی افزود: من می خواستم با این اقدام هنری پیام دوستی و صلح را به جهان ارسال کنم و البته بخشی از درد و رنج‎های مردم غزه را به همه جهانیان مخابره کنم.


خاطرنشان می شود این منزل متعلق به خانواده «جمعه شعث» بود که 15 نفر در آن ساکن بودند اما در جریان جنگ 51 روزه کاملا ویران شد. ماریان تویون در روز بیستم دسامبر این موزه هنری را افتتاح کرد. در جریان جنگ 51 روزه بیش از 21 هزار منزل در غزه به طور کلی و جزئی ویران شد و 2251 فلسطینی به شهادت رسیدند.

تمام/م.ت/