صفحه اصلی خبر خبر شماره :69264
عمار جشنواره ای از جنس مقاومت 10:08 | 12\10\1395

جشنواره هفتم میزبان فیلم هایی از جنس مقاومت و ایثار است مقاومتی به عمق و وسعت همه سرزمین های اسلامی، مقاومت در لبنان، سوریه، عراق و فلسطین تنها بخشی از مقاومت امت اسلامی است.به گزارش خبرگزاری قدس (قدسنا) هفتمین جشنواره مردمی فیلم عمار، در سینما فلسطین تهران برگزار می شود و از دی ماه سال جاری تا ۳۰ آبان سال بعد اکران های مردمی این جشنواره در شهرها و روستاهای کشور برگزار می گردد.
 
دیباچه
سال ۸۹، در اولین سالگرد حماسه نهم دی، طبیعی بود که تلویزیون فیلم‌های با موضوع فتنه را نمایش دهد. اما این اتفاق نیفتاد. به همین دلیل، تعدادی از فعالان فرهنگی، تصمیم گرفتند در حد توان خود، برای رساندن این فیلم‌ها به دست مردم تلاش کنند. آن‌ها با فعالان فرهنگی چند استان و شهرستان ارتباط گرفتند و درخواست کردند این فیلم‌ها را با هر امکاناتی که دارند در فضاهایی مثل مسجد، هیئت و… نمایش دهند.

به این ترتیب، اولین دوره جشنواره در حدود ۳۰ نقطه از شهرهایی مثل مشهد، جیرفت، تبریز، تهران و… به صورت مردمی برگزار شد و حدود ۱۹ اثر اکران شدند. با توجه به اینکه این حرکت، ادای تکلیفی به ندای «أین عمار» رهبری بود نام مبارک حضرت عمار به این جشنواره اطلاق شد.

در آن سال، قصدی بر برگزاری جشنواره دائمی نبود، اما کمی بعد، مدل برگزاری یک جشنواره متفاوت، از این تجربه اقتباس شد و دبیرخانه دائمی جشنواره شکل گرفت. جشنواره عمار، علاوه بر اقبال مردمی، بارها مورد توجه رهبر معظم انقلاب نیز قرار گرفته و تنها جشنواره‌ای است که عوامل آن با رهبر انقلاب دیدار خصوصی داشته است. جشنواره مردمی عمار پس از تثبیت حضورش در عرصه فیلم، در حوزه بازی(دیجیتال و غیردیجیتال) و گرافیک هم ورود کرده و گام‌هایی را هم در این حوزه‌ها برداشته است.

جشنواره هفتم فیلم عمار میزبان فیلم های جریان مقاومت
جشنواره هفتم میزبان فیلم هایی از جنس مقاومت و ایثار است. مقاومتی به عمق و وسعت همه سرزمین های اسلامی، مقاومت در لبنان، سوریه، عراق و فلسطین تنها بخشی از مقاومت امت اسلامی است. به بهانه آزادسازی حلب با توجه به دروغ پردازی گروه های تکفیری - تروریستی و حامیان آن‌ها در نشان دادن حقایق این شهر، به بررسی برخی از آثار رسیده به این جشنواره با موضوع مقاومت در سوریه می پردازیم.

نبرد پنهان (۲۰۱۶)
«نبرد پنهان» به کارگردانی ناصر نادری یکی از متفاوت‌ترین آثار در نشان دادن حقایق در سوریه است که توسط حسن شمشمادی، خبرنگار ایرانی که به مدت چهار سال در این کشور حضور داشته، روایت می‌شود. در کنار شجاعت و خطرپذیری زیاد در ساخت این اثر، در مجموع به یک نکته مهم در قبال جنگ سوریه پرداخته شده و آن پشتیبانی کشورهایی چون ترکیه، عربستان و برخی حاکمان منطقه ای با حمایت آمریکا و رژیم صهیونیستی از گروه های تکفیری است.

این مستند به خوبی نشان می‌دهد که مخالفان نظام سوریه چطور به بهانه‌های گوناگون بر طبل نفاق در کشوری که سال ها، ادیان مختلف را در زیر پرچم صلح جمع کرده است، کوبیدند و تصویری دروغین از تقابل میان ادیان و مذاهب ارائه کردند. مصاحبه با خانواده‌ها و رزمندگان ارتش سوریه که از ادیان و مذاهب مختلف در کنار هم می‌جنگند، نشان از همبستگی مردمی برای ایستادگی در مقابل جبهه تکفیر است که در فیلم، به خوبی به آن اشاره شده است.

«نبرد پنهان» که در هفتمین دوره جشنواره مردمی فیلم عمار حضور دارد، تلاش کرده است به کمبود نگاه درست رسانه‌ای به تحولات سوریه پاسخ دهد. به گفته عوامل سازنده آن، قسمت‌های بعدی این مستند نیز در حال ساخت است.

مالکیه (۲۰۱۴)
«مالکیه» نام روستایی در جنوب شهر حلب و در نزدیکی مرز ترکیه که در ۱۸ مارس ۲۰۱۳ تمامی مردانش در آتش سوزانده شدند. محمدباقر شاهین، کارگردان این اثر، در یک کار صد ثانیه‌ای، جنگ را از طریق پژواک آن در صحنه کوچک تئاتر نمایش می‌دهد.

نمایش بی‌واسطه و تاثیرگذار جنگ در سوریه، احتراز از هرگونه تعبیر، تفسیر و هوشمندی کارگردان موجب شده «مالکیه» اثری تاثیرگذار و ساده، به رغم کوتاهی آن، از آب درآید.


«مالکیه» که در پنجمین دوره جشنواره مردمی فیلم عمار حضور داشته است، در جشنواره «ویدئو آرت» نیویورک و همچنین در بخش «حقوق بشر» جشنواره فیلم بارسلونا نیز سابقه شرکت دارد.

ام غیاث (۲۰۱۳)
چشمی گریان و لبی خندان؛ وصف حال زنی است که یک سال گذشته را با سخت‌ترین حوادث زندگی روبه رو بوده؛ شهادت چهار تن از پسران و از دست دادن ناگهانی همسرش. در پاسخ ما که می پرسیم: مادر، هیچ پشیمان هستی؟ لبخند می زند: «وطن عزیز است مادر! و سزاوار این که همه چیزمان را فدایش کنیم. من هنوز دو پسر دیگر هم دارم. آن ها هم باید بروند.» امّ غیاث، مادر چهار شهید از رزمندگان «دفاع وطنی» سوریه است. او در حومه دمشق زندگی می‌کند. در متن محلّه‌ای که تنها یکی دو کوچه با خط درگیری با تروریست‌های تکفیری فاصله دارد.

«ام غیاث»، نمونه‌ای از زنان و مادران مقاوم امروز سوریه است. مجید ذوالفقاری، کارگردان این اثر روایتی از زبان او، مواجه و صبر این مادر بر این داغ‌ها و رنج‌ها از زبان خانواده و نزدیکان را به ثبت رسانده است. این اثر علاوه بر شرکت در بخش بیداری اسلامی دوره پنجم جشنواره عمار در سیزدهمین جشنواره بین المللی فیلم مقاومت نیز حضور داشته است.

یرموک بهانه‌ای برای آزادی (۲۰۱۴)
مستند «یرموک بهانه‌ای برای آزادی» به کارگردانی سید محسن موسوی، به موضوع آوارگان فلسطینی می‌پردازد که به کشور سوریه پناه برده‌اند. «یرموک»، بزرگ‌ترین اردوگاه فلسطینیان آواره است که شاید بیشترین حجم مبادلات تجاری و اقتصادی در میان فلسطینیان قبل از جنگ به این منطقه اختصاص داشته است. جنگ در سوریه بواسطه هجوم تکفیری‌ها این بار اما موجب نشده که بار دیگر فلسطینینان قصد خانه‌های خود و مهاجرت به سرزمین دیگری را داشته باشند و این بار مقاومت را در دستور کار خود قرار داده‌اند.

کشور سوریه تنها کشور عربی است که اجازه حضور بیشترین مهاجر فلسطینی را در کشور خود می‌دهد و حقوق آوارگان شصت ساله فلسطینی این کشور را در بالاترین حد تعریف کرده است. این کشور، همچنین تنها کشور عربی است که از سوی دیگر کشورهای عربی همواره تحت فشار بوده است. این موضوع سبب شده که در ماه‎های اخیر مهاجران فلسطینی به کشورهای اروپایی پناهنده شوند که البته این موضوع باعث می‎شود تا مردم فلسطین روز به روز از وطنشان دورتر شوند تا شاید برای همیشه از کشور و وطن خود دور بمانند.

تمام/