صفحه اصلی خبر خبر شماره :69221
جنبش خباد، ابزار تبلیغاتی صهیونیسم 12:56 | 08\10\1395

سفر اخیر جنبش صهیونیستی خباد به کشور بحرین و اجرای مراسم یهودی، نشان می دهد این جنبش صهیونیستی علاوه بر تامین اهداف صهیونیسم، قصد نفوذ و ترویج صهیونیسم در کشورهای اسلامی را پیش گرفته است.به گزارش خبرگزاری قدس (قدسنا)، خباد در صهیونیسم یک فلسفه، یک جنبش و یک نهاد محسوب می شود که در زندگی روزمره جامعه صهیونیستی بسیار فعالانه تاثیر می گذارد. در این جنبش سیستمی از فلسفه مذهبی صهیونیستی در جریان است که به بسیاری از امور جامعه صهیونیستی جهت دهی می کند.
 
این جنبش که نزدیک به بیش از دو قرن گذشته در ۱۷۷۵ در بلاروس تاسیس شد و شاخه حسیدی در یهودیت محسوب می شود تاکنون از سوی 7 خاخام ارشد هدایت شده است.
 
اکثر طرفداران و پیروان این جنبش در اروپای شرقی واقع شده بودند که اکنون جوامع خبادی در سراسر دنیا گسترش یافته اند و بزرگترین جوامع آنها درحال حاضر در نیویورک و فلسطین اشغالی قرار دارد. با این وجود از لحاظ جمعیتی آمارهای مختلفی در این زمینه گزارش شده است ولی انتظار می رود که شمار اعضای این جنبش 200 هزار نفر باشد.
 
نفوذ بین المللی
 
نفوذ جنبش خباد از زمان جنگ جهانی دوم در میان جوامع یهودی کشورهای مختلف به شدت بالا رفت و در گسترش یهودیت و جذب یهودیان و همچنین یکپارچه سازی آنها در سراسر دنیا پیشگام شد. به همین ترتیب به دلیل تاثیر گذاری این جنبش بر تمامی یهودیان کشورهای مختلف، حتی آنهایی که از سنت مذهبی یهودی به دور بودند، خباد به عنوان تنها گروه ارتدوکس یهودی توصیف می شود که باعث جذب بخش بزرگی از یهودیان آمریکا به سمت خود شده است.
 
در پی بزرگ شدن این جنبش صهیونیستی، تا سال 2007، 3300 موسسه مربوط به جنبش خباد در سراسر دنیا بوجود آمده و در گزارشی دیگر بیان شده است تا سال 2006، این جنبش در 75 کشور مختلف موسسه راه اندازی کرده است.
 
در آمار جزئی تر آمده است که 950 شهر در سراسر دنیا میزبان موسسات خباد است: 178 شهر در اروپا، 14 شهر در آفریقا، 200 شهر در فلسطین اشغالی، 400 شهر در آمریکای شمالی، 38 شهر در آمریکای جنوبی و 70 شهر در آسیا.
 
فعالیت های سیاسی
 
با وجود اینکه ظاهراً عمده فعالیت‌های این جنبش در زمینه فرهنگی و آموزشی معرفی شده است اما رهبران این جنبش بر این باور هستند که هرگونه امتیاز دهی اراضی در درگیری میان رژیم صهیونیستی و فلسطینیان، زندگی تمامی یهودیان دنیا و "سرزمین اسرائیل" را به خطر می اندازد و به همین دلیل آنها این اقدام را ممنوع اعلام کرده اند.
 
ارتباط با رژیم صهیونیستی
 
طبق اظهارات «خاخام مناخم براد» سخنگوی جنبش خباد در سال 2011، خباد حامی صهیونیستی اسرائیل است. آرمان تشکیل یک دولت یهودی در فلسطین اشغالی منحصر به طیف خاصی از یهودیان نبوده و این مسئله برای جنبش خباد و رهبران نیز به عنوان یک هدف و آرمان حائز اهمیت بوده است؛ تا جاییکه می‌توان گفت فعالیت‌ها و اقدامات این جنبش، تماماً برای تأمین منافع این رژیم صورت می‌گیرد. 
 
این جنبش همچنین در داخل سرزمین های اشغالی در بخش های بهداشتی، درمانگاه ها و کلینیک ها خدماتی برای جامعه صهیونیستی انجام می دهد.
 
ارتباط با یهودیان سراسر دنیا
 
همانطور که در قبل ذکر شد، پس از جنگ جهانی دوم این جنبش نفوذ خود را در جوامع یهودی افزایش داد و با فعالیت های فرهنگی، تبلیغی و آموزشی خود به یکپارچه کردن آرمان یهودیان تمام دنیا با آرمان رژیم صهیونیستی می پردازد.
 
در واقع فعالیت های این رژیم در سراسر دنیا، سیستمی برای مشروعیت بخشی به رژیم صهیونیستی و نهادینه کردن این موضوع در اذهان یهودیان سراسر دنیا است. این جنبش همچنین با برنامه های تبلیغاتی خود در کشورهای مختلف و ارائه برنامه های فریبنده سعی در کشاندن یهودیان بیشتری به فلسطین اشغالی و پیوستن به جنبش صهیونیسم دارد. در این میان نباید پیوند میان این جنبش با سرویس جاسوسی رژیم صهیونیستی (موساد) را نادیده گرفت و می توان نتیجه گرفت در کنار فعالیت های خباد در کشورهای مختلف، نفوذ اطلاعاتی صهیونیستی نیز سهم قابل توجهی خواهد داشت.
 
سفر جنبش خباد به بحرین و برگزاری مراسم های مذهبی
 
با توجه به اطلاعات ذکر شده از این جنبش در بالاتر، سفر اخیر هیئتی از جنبش خباد به بحرین به مناسبت عید 
"حنوکا" (عید روشنایی) دارای مفاهیم گسترده ای خواهد بود. طبق کلیپ منتشر شده از این مراسم، بحرینی ها با اعضای این هیئت صهیونیست در رقص و پایکوبی همراه شدند و حتی آهنگ "صهیونیسم" که حاوی معانی ضد مسجدالاقصی و حمایت آمیز از آرمان صهیونیستی می باشد توسط همگان خوانده شده است.
 
اعضای این گروه که به دعوت «حمد بن عیسی آل خلیفه» شاه بحرین به این کشور سفر کرده بودند نشانگر برنامه و سیاست های جدید جنبش صهیونیستی برای نفوذ و ترویج صهیونیسم نه تنها در میان یهودیان بلکه در میان دیگر ادیان است. همچنین دعوت مستقیم شاه بحرین مشخص می کند، رژیم صهیونیستی بسیار بیش از گذشته در عمیق کردن روابط با کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس موفق بوده است.
 
تمام/ا.ت/