صفحه اصلی خبر خبر شماره :69214
تحلیلی بر قطعنامه 2334 شورای امنیت سازمان ملل متحد (پژوهش) 15:40 | 07\10\1395

مفاد موجود در این قطعنامه، «توقف» شهرک‌سازی توسط رژیم صهیونیستی را اقدامی «اساسی» برای نجات «راه حل دو کشور» مستقل به منظور رسیدن به صلح پایدار میان اسرائیل و فلسطین مورد شناسایی قرار داده است.خبرگزاری قدس؛ آرش عابدی:
 
شورای امنیت سازمان ملل متحد روز جمعه 23 دسامبر 2016، قطعنامه‌ای را به تصویب رساند که شهرک‌سازی های اسرائیل در اراضی اشغالی کرانه باختری فلسطین را حتی در شرق اورشلیم «فاقد اعتبار حقوقی» دانسته و خواستار «توقف» این ساختو-سازها توسط اسرائیلی‌ها شده است. مفاد موجود در این قطعنامه، «توقف» شهرکسازی توسط رژیم صهیونیستی را اقدامی «اساسی» برای نجات «راه حل دو کشور» مستقل به منظور رسیدن به صلح پایدار میان اسرائیل و فلسطین مورد شناسایی قرار داده است.
 
ایالات متحده در چند دهه اخیر چندین قطعنامه شورای امنیت در مورد اسرائیل را وتو کرده است و به ندرت با رأی ممتنع، تصویب چنین قطعنامه‌هایی را تسهیل کرده است. البته ایالات متحده آمریکا در سال ۱۹۷۹ میلادی نیز با رأی ممتنع خود موجب تصویب قطعنامه دیگری در شورای امنیت سازمان ملل متحد شده بود و آن قطعنامه مبنی بر این بود که ساخت و سازهای اسرائیل در مرزهای ۱۹۶۷ هیچ اعتبار حقوقی ندارند و مانع جدی در رسیدن به صلحی فراگیر و پایدار در خاور میانه می‌شوند. 
 
آخرین باری که قطعنامه‌ای درباره اسرائیل و فلسطینی‌ها به دنبال رأی ممتنع واشنگتن در شورای امنیت به تصویب رسید، سال ۲۰۰۹ میلادی بود. آن قطعنامه خواستار آتش بس بین اسرائیل و گروه فلسطینی حماس و نیز عقب نشینی نیروهای اسرائیلی از غزه شده بود.
 
رأی‌گیری پیش‌نویس پیشنهادی مصری‌ها برای محکومیت شهرک‌سازی اسرائیل در شورای امنیت سازمان ملل ابتدا قرار بود روز پنج شنبه صورت گیرد؛ اما به دلیل فشارهای آمریکا و رژیم صهیونیستی برای جلوگیری از تصویب قطعنامه؛ مصر اعلام کرد که این رأی‌‌گیری به تعویق افتاده است. پس از آن سنگال، نیوزلند، ونزوئلا و مالزی از اعضای شورای امنیت درخواست کردند که درخصوص شهرک سازی ها در سرزمین های اشغالی تشکیل جلسه دهد. 
 
رژیم صهیونیستی در پی طرح این مساله تحرکات دیپلماتیک وسیعی را آغاز کرد تا شاید بتواند از تصویب این قطعنامه جلوگیری کند. نتانیاهو با متوسل شدن به برخی سناتورها و نمایندگان افراطی کنگره تلاش کرد تا آمریکا را وادار به اعلام وتو در این قطعنامه کند اما تلاش های وی به جایی نرسید و کاخ سفید که همیشه قطعنامه های ضد رژیم صهیونیستی را وتو می کرد، به این قطعنامه رای ممتنع داد.
 
شورای امنیت سازمان ملل متحد بالاخره روز جمعه23 دسامبر 2016 (3 دی 1395) قطعنامه ای را به رای گذاشت که خواستار پایان شهرک سازی اسرائیل می شود. این شورا قطعنامه پیشنهادی مصر علیه شهرک سازی های رژیم صهیونیستی در سرزمین های اشغالی را با 14 رأی موافق و یک رأی ممتنع به تصویب رساند که تنها رای ممتنع هم مربوط به آمریکا بود.
 
نکته جالب توجه این که، این قطعنامه در هشتمین سال ریاست جمهوری باراک اوباما مطرح شده است و آن هم در شرایطی که دوران ریاست جمهوری اوباما روبه اتمام است. اوباما به خوبی می دانست که برای پیروزی در انتخابات و دوره مسئولیتش به پول و حمایت های لابی یهودی در آمریکا نیاز دارد، اما حالا او به خوبی متوجه شده است که از حمایت از اسرائیل هیچ چیزی به دست نیاورده است. او می بیند که ایالات متحده به صورت مرتب به اسرائیل پول می دهد و به شکل و انواع مختلف از آن حمایت می کند اما درمقابل، اسرائیل هیچ نفعی برای آمریکا ندارد. از جهت دیگری نیز باید به این نکته نیز توجه داشت که آمریکا در آستانه آغاز مسئولیت دونالد ترامپ به این قطعنامه رای ممتنع داده است. 
 
ترامپ به شدت حامی اسرائیل و شهرک سازی ها است و به راحتی می توان آثار قطعنامه تصویب شده را نفی کند. بی تردید، موضع ترامپ درمقایسه با دولت اوباما درباره اسرائیل بسیار متفاوت خواهد بود. این اقدام دولت اوباما حامی پیام مهمی برای اسرائیل است. در دولت اوباما، تنش ها در روابط واشنگتن و تل آویو زیاد بوده است و حالا نیز می بینیم که آمریکا به این قطعنامه شورای امنیت رای ممتنع می دهد. اگر آمریکا به این قطعنامه رای مثبت می داد، پیام قوی تری برای اسرائیل به همراه داشت اما همین رای ممتنع نیز حامل این پیام به اسرائیل است که دولت اوباما از اقدامات اسرائیل خوشحال نیست. باید به مواضع بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در مخالفت با رویکرد باراک اوباما در قضیه هسته ای ایران توجه داشت و این که برخلاف خواست اوباما در کنگره آمریکا حاضر شد و سخنرانی کرد. درست است که تصویب قطعنامه اخیر شورای امنیت مهم است اما زمانی اقدامی مهم تر قلمداد می شود که حمایت ها از اسرائیل قطع شود.
 
آمریکا از کشورهایی بود که ادعا می کرد شهرک سازی های تل آویو در اراضی اشغالی مانع جدی بر سر راه روند مذاکره برای صلح اعراب و رژیم صهیونیستی و دستیابی به نتیجه دو دولت مستقل برای فلسطینی ها و یهودی ها است. دولت باراک اوباما، به‌رغم سیاست دیرینه ی آمریکا در وتوی هرگونه قطعنامه ضد اسرائیلی در شورای امنیت سازمان ملل، این مرتبه در روند تصویب قطعنامه پیشنهادی مصر، مانع‌تراشی نکرد. لازم به ذکر است که قطعنامه قبلی علیه اسرائیل 37 سال پیش تصویب شده بود و این بار نیز بر خلاف سنت چند دهه اخیر، امریکا  قطعنامه را وتو نکرد.
 
طی سال های اخیر مساله شهرک سازی های رژیم صهیونیستی واکنش-های زیادی را در بین کشورهای دنیا حتی در بین حامیان این رژیم در پی داشته است. نهادهای بین المللی، سازمان های حقوق بشری و دبیر کل سازمان ملل از رژیم صهیونیستی خواستند که شهرک سازی ها در سرزمین اشغالی را متوقف کند و این اقدام تل-آویو را بارها محکوم کرده و آن را نقض قوانین بین المللی دانستند. رژیم صهیونیستی با نادیده گرفتن قواعد و مقررات بین المللی به رغم خواست جامعه جهانی، نه تنها پروژه ی گسترش شهرک سازی در سرزمین های اشغالی را متوقف نکرد، بلکه به آن سرعت بخشید و اقدامات گسترده ای را در اجرای پروژه های جدید شهرک سازی آغاز کرد. لیبرمان وزیر امنیت رژیم صهیونیستی در این رابطه اعلام کرد که 5600 واحد مسکونی به زودی در کرانه باختری احداث خواهد شد. همزمان با طرح قطعنامه مذکور در شورای امنیت، مقامات رژیم صهیونیستی آن را توطئه ای از سوی جان کری وزیر خارجه آمریکا و اوباما رییس جمهوری این کشور دانستند و گفتند که اوباما به طور کامل به این رژیم پشت کرده است.  با این همه قطعنامه مذکور در میان بهت و حیرت حامیان اسرائیل به تصویب رسید و فصل تازه ای را در برخورد جامعه جهانی با تجاوزگری های این رژیم گشود.
 
تحلیلی بر قطعنامه 2334 شورای امنیت سازمان ملل متحد
 
در این قطعنامه به صراحت گفته شده است شهرک سازی های اسرائیل در سرزمین های فلسطینی و از جمله قدس شرقی که از سال 1967 به اشغال اسرائیل در آمده هیچ ارزش و اعتبار قانونی ندارد و نقض آشکار قوانین بین المللی و مانعی بزرگی در مقابل راه حل دو دولت محسوب می شود.
 
در ادامه قطعنامه 2334 شورای امنیت، از رژیم صهیونیستی خواسته شده است که بی درنگ و به طور کامل همه پروژه های شهرک-سازی را از جمله در قدس شرقی متوقف کند و به تعهدات خود در این رابطه احترام بگذرد.
 
در یکی از بندهای این قطعنامه می خوانیم که توقف کامل شهرک-سازی های اسرائیل، تنها راه حل تشکیل دو دولت است و از همه اعضای این سازمان خواسته شده است تا در ارتباط با این مسئله بین آن چه که حد و مرزهای اسرائیل شناخته شده با مناطقی که از سال 67 تا کنون به اشغال این رژیم در آمده تمایز قائل شوند و این مناطق را به عنوان سرزمین های اسرائیلی نشناسند.
 
در بخش دیگری از این قطعنامه، بر عزم قاطع اعضا در نظارت بر اجرای کامل و استفاده از راه ها و ابزارهای عملی برای تضمین آن تاکید شده و از دبیر کل سازمان ملل خواسته شده است تا هر سه ماه گزارشی از تحولات مربوط به اجرای آن را به اعضا شورا ارائه دهد.
 
این قطعنامه با استفاده از لفظ «قدرت اشغالگر» برای رژیم صهیونیستی تعهد این رژیم برای «پایبندی موشکافانه» به مسئولیت‌ها و تعهداتش به موجب کنوانسیون چهارم ژنو را یادآور شده است.
 
قطعنامه مذکور «تمامی اقداماتی که با  نقض قوانین بین‌المللی و قطعنامه‌های مرتبط، به قصد تغییر ماهیت، وضعیت و ترکیب جمعیت سرزمین فلسطین و اورشلیم شرقی (قدس) انجام می‌شوند، از جمله اقداماتی نظیر ساخت و ساز و توسعه شهرک‌ها، انتقال شهرک‌نشین‌های اسرائیلی، غصب زمین، تخریب منازل و جابجایی شهروندان فلسطینی» را محکوم می‌کند. قطعنامه یاد شده همچنین آن چه «اقدامات خشونت‌آمیز علیه شهروندان، اعم از اقدامات تروریستی و اقدامات تحریک‌آمیز، تحریک به خشونت و تخریب» خوانده شده را نیز محکوم می‌کند.
 
مصوبه شورای امنیت به علاوه از ادامه شهرک‌سازی‌ها که «به نحو خطرناکی» راهکار دو دولتی را تهدید می‌کند ابراز نگرانی کرده است. افزون بر این، قطعنامه اخیر از تمامی کشور‌ها می‌خواهد با در نظر گرفتن پاراگراف ۱ این قطعنامه در تعاملات خود بین اراضی مربوط به اسرائیل و اراضی اشغال‌شده از سال ۱۹۶۷ تمایز قائل شوند.
 
صدور این قطعنامه در زمانی است که پارلمان(کنیست) رژیم صهیونیستی، نه تنها از فرایند شهرک سازی حمایت کرده بلکه غصب زمین های فلسطینیان در کرانه باختری را قانونمند ساخت و حق اعتراض را از آنان سلب کرد.
 
متن قطعنامه 2334 شورای امنیت سازمان ملل متحد
 
 شورای امنیت با استناد به قطعنامه های ذی ربط از جمله قطعنامه های242 (در سال 1967)، 338(1973)، 446(1979)، 452(1979)، 465(1980)، 476(1980)، 478(1980)، 1397(2002)، 1515(2003) و1850(2008) و نظر به اهداف و مبانی منشور ملل متحد، بار دیگر بر ممنوعیت سلطه بر اراضی تحت زور و قدرت تاکید  می کند.
 
این قطعنامه همزمان با این که بر انطباق کنوانسیون چهارم ژنو در 12 اوت سال 1949 در رابطه با حمایت از غیر نظامیان در ایام جنگ بر سرزمین های فلسطینی از جمله قدس شرفی و دیگر اراضی اشغالی عربی از سال 1967 تاکید دارد، مجددا رای مشورتی صادره در 9 جولای سال 2004 از سوی دیوان کیفری بین-المللی را یادآور می شود.
 
قطعنامه مذکور همچنین اعلام می کند که تمامی فعالیت های شهرک-سازی اسرائیلی در اراضی فلسطین اشغالی از جمله قدس شرقی به موجب حقوق بین الملل اقدامی غیر قانونی است و مانعی اساسی بر سر راه تحقق صلح بر اساس راهکار تشکیل دو کشور است و شورای امنیت نسبت به ادامه شهرک سازی در اراضی اشغالی فلسطین که راهکار تشکیل دو کشور بر اساس مرزهای سال 1967 را به خطر می اندازد، شدیداً ابراز نگرانی می کند.
 
قطعنامه جدید شورای امنیت، تمامی اقدامات و تحرکات دیگر اسرائیل برای تغییر بافت جمعیتی و وضعیت حاکم بر سرزمین های اشغالی 1967 از جمله قدس شرقی از طریق شهرک سازی، انتقال شهرک نشینان اسرائیلی، مصادره و الحاق اراضی فلسطینی تحت عنوان واقعیت ایجاد شده، تخریب منازل و کوچاندن اجباری و تحت زور شهروندان فلسطینی که نقض صریح حقوق بین الملل بشردوستانه و قطعنامه های مربوطه می باشد، را به شدت محکوم می کند.
 
این قطعنامه همچنین بر ضرورت پایبندی به نقشه راه کمیته چهارجانبه بین المللی که طی قطعنامه 1515 در سال 2003 به تصویب رسید، مبنی بر توقف تمامی فعالیت های شهرک سازی اسرائیل و تخلیه تمامی شهرک های احداث شده از مارس سال 2001 تاکید دارد و هرگونه اعمال خشونت علیه غیر نظامیان از جمله اعمال تروریستی، اقدامات تحریک آمیز و تخریب را محکوم می کند. 
 
قطعنامه مذکور بار دیگر بر نگرش شورای امنیت مبنی بر تشکیل دو کشور دموکراتیک فلسطین و اسرائیل در منطقه که با صلح و آرامش در کنار یکدیگر در مرزهایی امن و شناسایی شده زندگی کنند، تاکید می کند.
 
قطعنامه جدید با اشاره به بیانیه کمیته چهارجانبه بین المللی در 1 جولای سال 2016، بار دیگر توصیه ها و بیانیه های اخیر این کمیته در رابطه با مخالفت شدید با فعالیت های شهرک-سازی اسرائیل را مورد تاکید قرار می دهد و اعلام می کند که وضعیت کنونی به هیچ وجه نمی تواند تداوم داشته باشد و نیاز مبرم به اقدامات و تحرکاتی مهم است به گونه ای که با مرحله انتقالی ذکر شده در توافقنامه های قبلی همخوانی داشته باشد و در نهایت منجر به استقرار اوضاع شده و کاملا عکس رویکردهای عملی منفی کنونی باشد که راه حل تشکیل دو کشور را تدریجا به سمت نابودی کشانده و صرفا ایده تشکیل یک کشور را ترویج می کند و این اقدامات و تحرکات در نهایت باید منجر به پیش برد راهکار تشکیل دو کشور شده و شرایط لازم برای موفقیت مذاکرات مربوط به راه حل نهایی را نیز ایجاد کند.
 
قطعنامه مذکور همزمان که گزارش های مربوطه دبیر کل سازمان ملل را مد نظر قرار می دهد، بر ضرورت پایان فوری و بدون تاخیر اشغالگری اسرائیل در سرزمین های اشغالی سال 1967 و تلاش برای تحقق صلح فراگیر و عادلانه با استناد به قطعنامه های ذی-ربط سازمان ملل و توافق نامه های مرجع مادرید از جمله راهکار سرزمین در مقابل صلح، طرح صلح عربی و نقشه راه کمیته چهارجانبه بین المللی تاکید دارد:
 
1.تأکید می‌کند که ایجاد شهرک‌ها توسط اسرائیل در سرزمین‌های اشغال‌شده فلسطین از سال 1967، از جمله «اورشلیم شرقی» فاقد اعتبار قانونی است و نقض آشکار قوانین بین‌المللی و مانعی برای دست‌یابی به راهکار دو دولتی قلمداد می‌شود.
 
2.شورای امنیت بار دیگر تأکید می‌کند که اسرائیل به عنوان نیروی اشغالگر فوراً و کاملاً، تمامی فعالیت‌های شهرک‌سازی در اراضی اشغالی فلسطین، از جمله اورشلیم شرقی را متوقف کرده و به تمامی تعهداتش در این زمینه کاملاً عمل کند.
 
3.تأکید می‌کند که هیچ تغییری در مرزهای 4 ژوئن 1967، از جمله درباره اورشلیم را مگر تغییرات مورد توافق طرف‌ها از طریق مذاکره را به رسمیت نخواهد شناخت. 
 
4.تاکید می شود که توقف فعالیت های شهرک سازی اسرائیل امری ضروری برای نجات راهکار تشکیل دو کشور است و این قطعنامه خواستار انجام اقدامات و تحرکاتی مثبت در مقابل رویکردهایی منفی است که این راهکار را با خطر مواجه می کند.
 
5.از تمامی کشورها می‌خواهد با در نظر گرفتن پاراگراف 1 این قطعنامه در تعاملات خود بین اراضی مربوط به «کشور اسرائیل» و اراضی اشغال‌شده از سال 1967 تمایز قائل شوند.
 
6.این قطعنامه خواستار توقف هرگونه اعمال خشونت آمیز علیه غیر نظامیان از جمله اعمال تروریستی، تحرک آمیز و تخریب است و بر بازخواست و محاکمه کسانی که مرتکب چنین اقدامات غیر قانونی می شوند، تاکید می کند.
 
7.قطعنامه مذکور از هر دو طرف فلسطینی و اسرائیلی می-خواهد بر اساس قوانین بین‌المللی و توافقات و مذاکرات قبلی، برای حفظ آرامش و خویشتن داری و جلوگیری از اقدامات تحریک‌آمیز اقدام کنند و از لفاظی‌های تحریک‌آمیز و تنش‌زا خودداری کنند و در کنار آن یک سری تدابیر، آرام سازی اوضاع، اعتمادسازی، در پیش گرفتن سیاست ها و اقداماتی که صادقانه پایبندی به راهکار تشکیل دو کشور را نشان دهد و شرایطی فراهم شود که برای تحقق و تقویت صلح اندیشیده شود.
 
8.شورای امنیت از همه طرف‌ها می‌خواهد در راستای ترویج صلح و امنیت به تلاش‌های جمعی برای آغاز مذاکرات معتبر بر سر موضوعات مربوط به فرایند صلح خاورمیانه طبق چارچوب زمانی مطرح شده در بیانیه 21 سپتامبر 2010 گروه چهار خاورمیانه متوسل شوند. 
 
9.خواستار تسریع و تشدید تلاش ها و حمایت‌های منطقه‌ای و بین‌المللی برای دستیابی به صلح پایدار و عادلانه در خاورمیانه به منظور پایان فوری و بدون تاخیر اشغالگری اسرائیل بر اراضی اشغالی سال 1967 و تحقق صلح همه جانبه و عادلانه در خاورمیانه بر اساس قطعنامه های ذی ربط سازمان ملل، توافق نامه های مرجع مادرید، از جمله اصل سرزمین در مقابل صلح، طرح صلح عربی و نقشه راه کمیته چهارجانبه بین المللی ترغیب می کند و در همین راستا بر اهمیت تلاش های صورت گرفته برای پیشبرد طرح صلح عربی، ابتکار فرانسه برای برگزاری اجلاس بین المللی صلح، تلاش های کمیته چهارجانبه و همچنین تلاش-ها و اقدامات روسیه و مصر تاکید می کند.
 
10. (شورای امنیت) بر عزم خود برای حمایت از طرفین فلسطینی و اسرائیلی در مذاکرات و اجرای توافق آن ها تاکید دارد.
11. همچنین بر عزم خود برای ایجاد راهکارها و ابزارهای لازم به منظور تضمین اجرای تمامی قطعنامه های مرتبط بین المللی تاکید دارد.
 
12.از دبیر کل سازمان ملل خواسته می شود هر 3 ماه یک-بار گزارشی را به شورای امنیت در رابطه با اجرای بندهای این قطعنامه ارائه دهد.
 
13.تصمیم گرفته می شود که این مساله هم چنان تحت نظر و بررسی شورای امنیت بماند.
 
واکنش های جهانی به تصویب قطعنامه ضد شهرک سازی رژیم صهیونیستی
 
الف. دبیرکل سازمان ملل
«بان کی مون» دبیرکل سازمان ملل، تصویب قطعنامه را یک «گام قابل ملاحظه» دانست و آمادگی سازمان ملل را برای دستیابی به راه حل تاسیس دو دولت از تمامی طرف های درگیر ابراز کرد. سخنگوی ارشد سازمان ملل متحد در بیانیه ای اعلام کرد این قطعنامه نشان می دهد که ایفای نقش راهبردی از سوی شورای امنیت و اقدام جمعی جامعه جهانی بسیار ضروری است. 
 
ب. مواضع جمهوری اسلامی ایران 
در پی صدور قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد در محکومیت اشغالگری و شهرک سازی رژیم صهیونیستی سخنگوی وزارت امورخارجه کشورمان معتقد است که جمهوری اسلامی ایران از هرگونه اقدامی که متضمن حمایت از تحقق خواسته های برحق فلسطینیان و تقویت جایگاه بین المللی فلسطین در جهت مخالفت با اشغال گری رژیم صهیونیستی و سیاست های توسعه طلبانه این رژیم باشد، استقبال می کند. پرواضح است که سیاست ها و اقدامات رژیم صهیونیستی برای توسعه شهرک ها در اراضی فلسطینی در مغایرت کامل با قواعد و حقوق بین المللی است که جمهوری اسلامی ایران بارها بر این مسأله تأکید نموده است. تصویب قطعنامه اخیر شورای امنیت سازمان ملل، علیرغم سابقه طولانی مدت برخی قدرت ها در حمایت از جنایات رژیم صهیونیستی در عرصه بین المللی به ویژه با استفاده از حق وتو در شورای امنیت، به عنوان نشانه ای از عزم جامعه جهانی در پایان بخشیدن به اشغالگری رژیم صهیونیستی و احیای حقوق مردم فلسطین، مورد استقبال است؛ البته تجربه جامعه بین المللی نشان می دهد که رژیم صهیونیستی به هیچ یک از میثاق ها و الزامات حقوقی بین المللی پایبند نبوده است. خوشبختانه آگاهی بین المللی نسبت به جنایات و ماهیت غاصب و اشغالگر رژیم صهیونیستی در حال افزایش است. از نظر جمهوری اسلامی ایران، حل مسأله فلسطین نیازمند اهتمام جدی و قاطع جامعه بین المللی در راستای احقاق حقوق مسلّم مردم مظلوم فلسطین و مقابله با سیاست های توسعه طلبانه و اشغال گرایانه رژیم صهیونیستی است. انتظار می رود جامعه بین المللی به ویژه سازمان ملل متحد با گذشت بیش از هفت دهه گام های اساسی و مؤثری در این زمینه بردارد.
 
ج. مواضع مقامات آمریکا
مواضع مقامات آمریکایی در دو جبهه ی کاملا متضاد و رودرو قرار دارد. از یک سو کاخ سفید با وتو نکردن قطعنامه و رای ممتنع راه را برای تصویب آن هموار کرد و از سوی دیگر افراطیون و حامیان رژیم صهیونیستی این موضع کاخ سفید و دولت اوباما را به شدت مورد حمله قرار دادند.
 
1. جان کری 
وزیر خارجه آمریکا اقدام سازمان ملل را با این رویکرد که ما نمی توانیم با قطعنامه ی سازمان ملل که آشکارا مشخص می کند که طرفین در جهت برقراری صلح اقدام کنند مخالفت کنیم و آن را تایید نکنیم.
 
جان کری از طرفین فلسطینی و اسرائیلی خواست برای تاسیس دو دولت مستقل تلاش کنند و امکان برقراری صلح را از بین نبرند. چندین دهه است که تمامی دولت های آمریکا توافق دارند که تنها راه دستیابی به یک صلح عادلانه و پایدار بین اسرائیلی ها و فلسطینی ها همین است. جان کری در بیانیه خود پس از اعلام تصویب قطعنامه شورای امنیت علیه شهرک سازی های اسرائیل اعلام کرد که «اقدام امروز ایالات متحده برای تحقق یک هدف اساسی انجام شد و آن حفظ امکان دستیابی به راه حل تاسیس دو دولت (فلسطینی و اسرائیلی) است.
 
2. دونالد ترامپ 
تصویب قطعنامه علیه اسرائیل درحالی صورت گرفت که دونالد ترامپ رئیس جمهوری منتخب آمریکا با استفاده از ایمیل، توییتر و فیسبوک خواستار آن شده بودکه اوباما قطعنامه فوق را وتو کند و از دولت اسرائیل حمایت کند اما باراک اوباما به این درخواست توجهی نشان نداد. ترامپ در بیانیه ایمیلی خود گفته بود : «به رویه گذشته آمریکا، صلح میان اسرائیلی-ها و فلسطینی ها تنها از طریق مذاکرات مستقیم میان دو طرف میسر می شود و نه از طریق دستورالعمل های سازمان ملل متحد.» ترامپ معتقد بود «این قطعنامه موضع اسرائیل را در مذاکرات تضعیف می کند و این بسیار ناعادلانه است.»بیانیه دونالد ترامپ ساعاتی پس از آن انتشار یافته بود که بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در توییتر ایالات متحده را به وتو کردن قطعنامه ترغیب کرده بود. پس از تصویب این قطعنامه دونالد ترامپ در پیامی توئیتری به تصمیم شورای امنیت واکنش نشان داده و نوشت «درباره سازمان ملل، پس از بیستم ژانویه متفاوت خواهد بود.»از بیست ژانویه (اول بهمن) ترامپ به عنوان رئیس جمهوری آمریکا رسما کار خود را آغاز خواهد کرد. ترامپ وعده داده است که سفارت آمریکا در اسرائیل را از تل-آویو به بیت المقدس منتقل کند و «دیوید فریدمن» را به عنوان سفیر واشنگتن در اسرائیل انتخاب کرده که از حامیان شهرک سازی است. وی پس از تصویب قطعنامه شورای امنیت علیه شهرک سازی ها در فلسطین در توییتی نوشت «در مورد مسائلی که به سازمان ملل مربوط می شود...شرایط پس از 20 ژانویه (زمان ورود وی به کاخ سفید) تغییر خواهد کرد».
 
3. پال رایان 
رییس مجلس نمایندگان آمریکا خودداری نماینده کشورش از وتو قطعنامه ضدیت با شهرک سازی های رژیم صهیونیستی را شرم آور خواند و آن را ضربه ای به صلح با فلسطینی ها توصیف کرد.
 
پال رایان رییس جمهوری خواه مجلس نمایندگان آمریکا قبل از تصویب قطعنامه مذکور با صدور بیانیه ای در مورد تصویب آن نوشته بود این اقدامات در سازمان ملل متحد تنها یک هدف را دنبال می کند و آن اهانت و سلب مشروعیت از دولت دموکراتیک اسرائیل است.
 
رایان در این بیانیه مدعی شده بود که تصویب این قطعنامه صلح فلسطین را به مخاطره خواهد انداخت و سبب دور شدن طرفین از امکان پیگیری مذاکرات صلح خواهد شد.
 
رییس مجلس نمایندگان آمریکا عصر جمعه در پی تصویب این قطعنامه بیانیه تازه ای منتشر کرد و امتناع نماینده آمریکا از دادن رای منفی به آن را اقدامی شرم آور خواند و نوشت که تصویب این قطعنامه ضربه به صلح محسوب می شود و زمینه و زیربنای خطرناکی را برای تلاش های دیپلماتیک بیشتر در جهت منزوی کردن اسرائیل فراهم خواهد ساخت. پال رایان در این پیام تهدید کرده است که دولت جمهوری خواه آمریکا در آینده برای جبران خسارت هایی که به گفته او دولت فعلی آمریکا وارد آورده تلاش خواهد کرد و بار دیگر بنای اتحاد و پیوند آمریکا با رژیم صهیونیستی را ازسرخواهد گرفت.
 
4. سامانتا پاور
«سامانتا پاور» نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد، در واکنش به رای ممتنع کشورش به قطعنامه شورای امنیت برای توقف شهرک سازی رژیم صهیونیستی در اراضی اشغالی تاکید کرد، رای واشنگتن به معنای کاهش تعهد کاخ سفید به تامین امنیت تل آویو نیست. 
 
سامانتا پاور پس از تصویب این قطعنامه در دفاع از رژیم صهیونیستی پرداخت و گفت که سازمان ملل بیش از آن که بر اقدامات ایران و کره شمالی متمرکز بوده باشد، توجهش را معطوف اسرائیل کرده است.
 
به عقیده وی، رأی واشنگتن حامل این پیام است که شهرک‌سازی‌های اسرائیل غیرقانونی هستند و باید متوقف شوند. اما آمریکا با تمامی مفاد این قطعنامه موافق نبود به همین دلیل رای مثبت نداد. با این حال اگر این قطعنامه به اقدامات غیرسازنده فلسطینی ها نپرداخته بود آمریکا اجازه نمی داد تصویب شود. این رای به این معنا نیست که از تعهد آمریکا به تامین امنیت اسرائیل کاسته شده است. 
 
وی همچنین تاکید کرد «اما ما نمی توانیم با این قطعنامه که خواستار زندگی دو ملت با آرامش و صلح در کنار یکدیگر است، مخالفت کنیم» و «این قطعنامه با سیاست های هر دو حزب آمریکا سازگار است و به همین دلیل ما آن را وتو نکردیم». 
 
5. بن رودز 
«بن رودز» قائم مقام مشاور ارتباطات استراتژیک در «شورای امنیت ملی» آمریکا، پس از وتو نکردن قطعنامه شورای امنیت علیه شهرک‌سازی رژیم صهیونیستی از سوی واشنگتن اعلام کرد تمام تلاش های دولت اوباما برای دستیابی به راه حل تاسیس دو دولت فلسطینی و اسرائیلی، شکست خورده است. 
 
وی روز جمعه در توضیح این که چرا واشنگتن قطعنامه شورای امنیت علیه تداوم شهرک سازی ها در اراضی اشغالی را وتو نکرد گفت «ما همه راه ها را امتحان کردیم و تلاش کردیم گفت-وگوهای مستقیم ترتیب دهیم ولی تنها نتیجه ای که همیشه به دست آمد شکست بود. ما سخنانی درباره راه حل تاسیس دو کشور می شنویم اما شاهد اقداماتی هستیم که تحقق این امر را غیرممکن می کند. نتانیاهو فرصت داشت تا سیاست هایی را دنبال کند که امروز نتیجه دیگری به همراه داشته باشد. او فقط می تواند خودش را سرزنش کند».  این مشاور عالی رتبه امنیتی امریکا همچنین تاکید کرد «فلسطینی ها هم فرصت های بسیاری را از دست دادند. در هر حال این نتیجه ای نبود که ما در پی آن بودیم. ما می بایست چند سال قبل این کار را انجام می-دادیم». 
 
د. واکنش‌های ونزوئلا، چین، انگلیس، روسیه
نماینده ونزوئلا در سازمان ملل پس از رای مثبت شورای امنیت به پیش نویس قطعنامه توقف شهرک سازی اسرائیل در اراضی فلسطینی معتقد است که تصمیم شورای امنیت تاریخی بود و اجازه داد تا شورای امنیت از حالت ناکارآمد خود خارج شود. شهرک ها به تهدیدی برای فلسطینیان و اقتصاد آنان تبدیل شده است. شورای امنیت و سازمان ملل در قبال مسئله فلسطین مسئولیت اخلاقی دارند. محاصره طولانی نوار غزه نقض قوانین بین المللی شمرده می شود و همچنین باید قطعنامه هایی در حمایت از مسئله فلسطین و متوقف کردن سیاست های اسرائیل صادر کنیم. ما نقض حقوق شهروندان فلسطینی را در نوار غزه محکوم می کنیم.
 
نماینده چین در سازمان ملل نیز معتقد است کشورم از اقدام شورای امنیت در تایید قطعنامه 2334 درباره شهرک های اسرائیل استقبال می کند. ما از تلاش کشورهایی که این قطعنامه را ارائه کرده اند، تشکر می کنیم. مسئله فلسطین اساس مشکلات در منطقه خاورمیانه (غرب آسیا)  است و حفظ منافع ملی و قانونی ملت فلسطین، مسئولیت مشترک جامعه بین المللی است.
 
واکنش نماینده انگلیس در سازمان ملل نیز بر این بود که دولت انگلیس هرگز از هیچ قطعنامه ای حمایت نخواهد کرد که دربرگیرنده تحریم یا مشروعیت‌زدایی از اسرائیل به هر شکلی باشد. به علت تعهد پابرجا و جدی ما به امنیت اسرائیل و موجودیت آن به عنوان وطن یهودی‌ها، ما به قطعنامه امروز رای مثبت دادیم و به گونه ای خستگی ناپذیر تلاش کردیم تا متن نهایی به گونه ای متوازن تدوین شود.
 
نماینده روسیه در سازمان ملل گفت: این قطعنامه، این پیام را به دو طرف فلسطینی و اسرائیلی می دهد که خشونت ها را متوقف کنند و به میز مذاکره بازگردند.
 
هـ. گروه های فلسطینی
گروه ها و شخصیت های فلسطینی تصویب قطعنامه را نشانه ای از واکنش جهانیان به اقدام غیر قانونی رژیم صهیونیستی در ساخت و گسترش شهرک سازی ها در اراضی اشغالی فلسطین دانسته و ابراز امیدواری کردند که جامعه جهانی از این پس در دفاع از حقوق حقه مردم مظلوم فلسطین از خود تلاش و همت بیشتری نشان دهد. 
 
1. جهاد اسلامی
جهاد اسلامی فلسطین در واکنش به تصویب قطعنامه ضد شهرک سازی اسرائیلی در شورای امنیت ضمن قدردانی، اعلام کرد این اقدام محکومیتی واضح برای سیاست‌های رژیم اشغالگر و یک پیروزی برای ملت فلسطین است.
 
بخشی از افکار عمومی جهان علیه اسرائیل و سیاست‌هایش شکل گرفته و امکان انزوای اسرائیل و تحریم آن و نیز تحت پیگرد قرار دادنش در تمامی محافل به خاطر جنایاتش فراهم شد است. می‌دانیم که این قطعنامه به تنهایی مانعی در برابر اسرائیل نخواهد بود بلکه دو عامل برای این موضوع نیاز است: ادامه مقاومت و تحت پیگرد قرار دادن اسرائیل و تحریم و انزوای آن. سران عرب باید از مانع ترس، ذلت و وابستگی، آزاد شوند و هروله برای عادی‌سازی روابط با اسرائیل را مقاومت کنند و در ادامه با چشم‌اندازی‌های ملت‌هایشان برای پاسخگویی به اسرائیل هماهنگ شوند.
 
2. سفیر دائم فلسطین در سازمان ملل 
ریاض منصور سفیر دائم فلسطین در سازمان ملل متحد بامداد شنبه در نیویورک در واکنش به تصویب قطعنامه شورای امنیت علیه شهرک سازی های رژیم صهیونیستی گفت سازمان ملل متحد با تصویب قطعنامه به رژیم صهیونیستی اعلام کرد که شهرک سازی ها دیگر بس است. وی با تشکر از همه اعضای شورای امنیت به ویژه مصر، نیوزلند، مالزی، سنگال و ونزوئلا که پیشنهاد این طرح راه تقدیم شورای امنیت کردند، معتقد است تصویب این قطعنامه یک گام ضروری و مهم برای حل یکی از بزرگترین مشکلات موجود در برنامه سازمان ملل متحد برای تحقق صلح و آرامش در منطقه ما محسوب می شود. 
 
سفیر دائم فلسطین در سازمان ملل متحد با اشاره به این که شهرک های صهیونیستی یکی از موانع اصلی در دستیابی به صلح و تشکیل دولت فلسطینی به شمار می آید، تصویب قطعنامه شورای امنیت علیه شهرک سازی ها را ارزشمند و قابل تقدیر دانست. ریاض منصور معتقد است شورای امنیت پس از سال ها ناتوانی در تصمیم گیری و محکوم کردن اقدامات غیر قانونی و ظالمانه رژیم صهیونیستی علیه فلسطین امروز توانست در این زمینه تصمیم گیری کند. این اقدام شورای امنیت در صورتی معنادار و ملموس خواهد شد که با اقداماتی چون ادامه تلاش ها برای پایان بخشیدن اشغال گری و در نهایت تشکیل کشور فلسطینی همراه شود. 
 
3. ساف
صائب عریقات، دبیرکل کمیته اجرایی سازمان آزادیبخش فلسطین و مذاکره‌کننده ارشد فلسطینی نیز اعلام کرد، این روز را روز پیروزی حقوق بین‌الملل، پیروزی برای زبان متمدنانه و گفتگو و رد نیروهای افراطی در اسرائیل است.
 
این قطعنامه بر ضرورت توقف فوری شهرک‌سازی تأکید می‌کند تا راه‌حل دو دولتی نجات یابد و هم‌چنین این قطعنامه تأکید می‌کند شهرک‌سازی در اراضی اشغالی 1967 غیرقانونی و نامشروع است. وی در ادامه قطعنامه مذکور را یک پیروزی برای «صلح و امید » و نیز یک اتفاق تاریخی مهم خواند و معتقد است این از مهم‌ترین قطعنامه‌های صادر شده شورای امنیت است و تأکید می‌کند صلح، جز با راه‌حل دودولتی و ایجاد دولت مستقل فلسطین با مرزهای 1967 و با مرکزیت قدس تحقق نخواهد یافت. 
 
4. حماس 
جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) بامداد شنبه تصویب قطعنامه ضد صهیونیستی در شورای امنیت سازمان ملل متحد را ارزنده عنوان کرد و خواستار ادامه و افزایش مواضع عادلانه جامعه جهانی در خصوص مساله فلسطین شد. حماس در بیانه ای افزود: مواضع کشورهایی که در جلسه شورای امنیت به حق قانونی مردم فلسطین در مالکیت بر زمین ها و اموالشان رای دادند و سیاست های خصمانه شهرک سازی ها علیه مردم را مردود دانستند، ارزنده است. هم‌چنین از این تحول مهم تاریخی در مواضع بین‌المللی و در راستای حمایت از حق ملت فلسطین استقبال می‌کنیم و خواستار افزایش این گونه مواضع حمایتی از آرمان فلسطین و تلاش برای پایان اشغالگری هستیم. سازمان ملل باید عملا اقدام به اجرای این قطعنامه کرده و جلوی ساخت حتی یک شهرک یهودی نشین را نیز بگیرد و به اشغال فلسطین طبق قوانین بین المللی پایان دهد. اشغال سرزمین فلسطین و شهرک-سازی در آن اقداماتی غیر قانونی هستند که با قوانین بین المللی و قطعنامه های سازمان ملل کاملا در تضاد است. 
 
حماس از تمامی کشورهایی که به این قطعنامه در شورای امنیت رای مثبت داده اند و با سیاست های اشغالگران و توسعه طلبانه دشمن صهیونیستی مخالفت کرده اند، تشکر کرد و حمایت آن ها از حق ملت فلسطین را ستود.
 
این جنبش در بیانیه ای این تحول مهم و حمایت کشورها از حق ملت فلسطین در محافل بین المللی را مورد تقدیر قرار داد.حماس همچنین خواستار حمایت هرچه بیشتر جامعه جهانی از مساله عادلانه فلسطین و تلاش برای پایان دادن به اشغالگری رژیم صهیونیستی شد.
 
5. تشکیلات خودگردان فلسطینی
سخنگوی تشکیلات خودگردان فلسطینی در واکنش به تصویب قطعنامه ضد رژیم صهیونیستی در شورای امنیت سازمان ملل متحد گفت: قطعنامه شورای امنیت علیه شهرک سازی ها سیلی محکی بر سیاست-های توسعه طلبانه رژیم صهیونیستی است.  نبیل ابوردینه سخنگوی تشکیل خودگردان فلسطین نیز تصویب این قطعنامه را به مثابه یک سیلی محکم به سیاست‌های رژیم صهیونیستی دانست و در بیانیه ای کوتاه افزود تصویب قطعنامه علیه شهرک سازیها، با رای اکثریت اعضای شورای امنیت، حمایت قوی برای تشکیل کشور فلسطینی است. 
 
6. فتح
«اسامه القواسمی» سخنگوی جنبش فتح هم معتقد است که این قطعنامه یک پیروزی برای ملت فلسطین و تمام آزادگان جهان و نیز آغاز مرحله‌ای جدید از نبرد است و وجود 14 رأی مثبت و یک رأی ممتنع، دستاوردی تاریخی و تغییری اساسی در موضع شورای امنیت است و بر درک عمیق از خطرناک‌بودن شهرک‌سازی اسرائیلی که راه‌حل دو ولتی را تهدید می‌کند، دلالت دارد.
 
و. کویت
کویت با حمایت از مصوبه روز جمعه شورای امنیت سازمان ملل متحد در محکومیت شهرک سازی های رژیم صهیونستی خواستار ادامه روند اعمال فشار بر صهیونیست ها شد. 
 
مرزوق الغانم رئیس مجلس امت کویت، تصویب قطعنامه محکومیت شهرک سازی های اسرائیل در شورای امنیت را امری مثبت دانست و معتقد است این قطعنامه خواستار توقف هرچه سریع تر روند شهرک-سازی ها در سرزمین های اشغالی فلسطین می باشد و امری قابل تقدیر است.
 
این قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل اقدامی صحیح و گامی رو به جلو بوده و یک قدم از مجموعه گام های اعمال فشار دیپلماتیکی است که باید علیه اسرائیل اعمال شود تا تل آویو به قطعنامه ها و قوانین سازمان ملل تن دهد و به آن پایبند باشد. 
همزمان با قطعنامه شورای امنیت باید مجموعه اقدامات دیگری در محافل و نهادهای بین المللی علیه اسرائیل انجام شود، به عنوان مثال اتحادیه بین المجالس می تواند با همکاری اعضا با تصویب قطعنامه ای اسرائیل را تحت فشار قرار دهد و کویت از اعضای اتحادیه می خواهد در این زمینه وارد عمل شوند و تحریم-های عملی را علیه اسرائیل اعمال نمایند. ممکن است گام های دیپلماتیک در برخورد با اسرائیل کافی نباشد اما تمامی این اقدامات ارزشمند است و همکاری کشورها برای رسوا کردن اسرائیل را نشان می دهد، چرا که این رژیم همواره قوانین حقوقی بین المللی را نقض کرده است.
 
ز. مقامات رژیم صهیونیستی 
تصویب قطعنامه شورای امنیت مبنی بر توقف ساخت و سازها از سوی اسرائیل در سرزمین های اشغالی فلسطینی ها، با واکنش شدید مقامات اسرائیلی روبرو شد. رژیم صهیونیستی در اعتراض به تصویب قطعنامه شورای امنیت علیه شهرک سازی ها که به پیشنهاد نیوزلند، مالزی، ونزوئلا و سنگال در شورای امنیت مطرح شد، سفیرانش را از نیوزلند و سنگال فراخواند. همچنین نتانیاهو دستور داده است تا سفر آتی وزیر امور خارجه سنگال به اسرائیل لغو و همچنین همه برنامه های کمک رسانی به این کشور قطع شود. در اقدامی دیگر، نخست وزیر رژیم صهیونیستی در اعتراض به رای مثبت اوکراین به قطعنامه شورای امنیت در محکومیت شهرک سازی این رژیم در اراضی فلسطینی، سفر نخست وزیر این کشور به فلسطین اشغالی را لغو کرد. بنیامین نتانیاهو سفر ولادیمیر گرویسمان رئیس جمهور اوکراین که خود یک یهودی است و اوکراین نیز از هم پیمان آن رژیم صهیونیستی بود اما در پی اعمال فشارهای آمریکا، اوکراین در نهایت به قطعنامه ضد صهیونیستی شورای امنیت رای مثبت داد.
 
دفتر نتانیاهو جمعه شب لحظاتی پس از تصویب این قطعنامه در بیانیه ای اعلام کرد، «اسرائیل به قطعنامه ای که شورای امنیت روز 23 دسامبر( 3 دی ماه) تصویب کرده و خواستار پایان دادن به شهرک سازی ها شده است، پایبند نخواهد ماند. اسرائیل این قطعنامه شرم آور ضد اسرائیلی سازمان ملل را رد می کند و به مفاد آن پایبند نخواهد ماند.»
 
«زمانی که شورای امنیت هیچ کاری برای متوقف‌کردن کشتار نیم میلیون نفر در سوریه نمی‌کند، با بی‌شرمی علیه تنها دموکراسی واقعی خاورمیانه(!) اسرائیل، دست‌به‌یکی می‌کند و دیوار ندبه را منطقه اشغالی می‌خواند».
 
نخست‌وزیر اسرائیل مدعی شد که کابینه اوباما نه تنها در مقابل این جبهه سازی از اسرائیل دفاع نکرد، بلکه در پشت صحنه با آنها تبانی کرد. اسرائیل به استقبال همکاری با دونالد ترامپ و دوستان خود در کنگره، چه دموکرات و چه جمهوریخواه، می رود تا پیامدهای مخرب این قطعنامه پوچ را خنثی کند.
 
دنی دنن، نماینده دائمی اسرائیل در سازمان ملل، به دنبال رأی شورای امنیت گفت «انتظار می رفت که آمریکا، بزرگترین متحد اسرائیل، در تطابق با ارزش های مشترک مان عمل و این قطعنامه ننگین را وتو کند. من شکی ندارم که کابینه جدید (آمریکا) و دبیر کل جدید سازمان ملل، رابطه سازمان ملل و اسرائیل را وارد فصل جدیدی کنند.»
 
کمیته روابط عمومی آمریکا و اسرائیل موسوم به «ایپک» نیز در واکنش به تصویب این قطعنامه گفت از خودداری کابینه اوباما در استفاده از حق وتو «به شدت پریشان» است و با اشاره به این قطعنامه، آن را «مخرب، یک سویه، و ضد اسرائیل» توصیف کرد. یک مقام ارشد اسرائیل نیز یک روزقبل ازتصویب این قطعنامه گفته بود که احتمال تبعیت اسرائیل از قطعنامه شورای امنیت «صفر» خواهد بود. این در حالی است که بنا به منشور سازمان ملل، کشورهای عضو این سازمان موظف به پذیرفتن و تبعیت از تصمیم های شورای امنیت هستند.
 
فرجام سخن:
 
رویکرد بی تفاوتی نسبت به ادامه شهرکسازی ها دراسرائیل و عدم تاثیرآن بر روند صلح میان فلسطین واسرائیل ازسوی ترامپ و تیم او نشانه تغییر موضع واشنگتن در برابر شهرک‌سازی اسرائیل در مناطق اشغالی فلسطینی در سال ۱۹۶۷ است. این درحالی است که در 8 سال گذشته، دولت اوباما همواره با این شهرک سازی ها مخالفت کرده و ادامه آن را مانعی عمده در مسیر ازسرگیری مذاکرات صلح با فلسطینی‌ها دانسته است. 
 
تک تک ریاست جمهوران آمریکا، اجازه تصویب شدن یا دادن رأی مثبت به قطعنامه‌های شورای امنیت علیه رژیم صهیونیستی را داده‌اند و اوباما فرصت استثنا شدن در این امر را از دست داد. هرچند وی اکنون هم با تصویب شدن تنها یک قطعنامه علیه تل‌آویو در دوران ریاست جمهوری‌اش، از این حیث رکورددار است. شاید بتوان گفت یکی از اصلی‌ترین دلایل عدم وتو این قطعنامه از سوی دولت اوباما، فشار به نتانیاهو و طیف راست‌گرای رژیم در خصوص سرعت شهرک سازی‌ها و دور شدن از طرح دو دولت است. بسیاری از آمریکایی‌ها چون دموکرات‌ها و تقریباً تمام رئیس جمهوران آمریکا، معتقدند راه حل نجات مسئله فلسطین و آنچه به سود صهیونیست‌هاست، پیگیری طرح دو دولت است. اسرائیل هم پیمان کلیدی آمریکا در خاورمیانه است، اما در سال‌های اخیر، اختلاف نظر بین باراک اوباما و نخست وزیر بنیامین نتانیاهو بر سر برخی مسائل، به ویژه توافق اتمی ایران و شهرک سازی در کرانه باختری، موجب سردی روابط دو طرف شده است.
 
چراغ سبز اوباما نسبت به تصویب قطعنامه توقف شهرک سازی ها درفلسطین اشعالی در واپسین روزهای حضور او درکاخ سفید که در واکنش به مواضع ترامپ واصرار برمواضع 8 ساله او صورت گرفته است، شاید به نقطه عطفی در تحولات خاورمیاته تبدبل شود و پس از شروع فعالیت رسمی ترامپ به چالشی با دیگر اعضای دائم شورای امنیت و کشورهای مسلمان و اهرمی دربازی قدرت ها تبدیل شود. اگر چهارکشور دیگر اعضای دایمی شورای امنیت بر رای خود باقی بمانند هرگونه قطعنامه دیگری که در دولت ترامپ مبنی برنقض قطعنامه فعلی ارایه شود ازسوی حداقل یکی ازآن ها وتو خواهد شد مگر اینکه برسر مسایل دیگری که این چهارکشور با آمریکا دارند مصالحه ای صورت پذیرد به ویژه آن که ترامپ در رابطه باچین، علاوه بر پاسخ به تماس تلفنی رییس جمهور تایوان، اعلام ضرورت جلوگیری از فرار مشاغل از آمریکا به چین و موضوع تعرفه های تجاری را مطرح کرده و دوکشور تنش هایی هم در دریای چین و مسایل دیگر دارند، یا رویکردهایی که ترامپ درقبال ناتو و سهم اندک مالی اعضای آن به میان آورده است و همچنین چالش هایی که آمریکا با روسیه دارد (هرچند ترامپ و پوتین برخی خوش وبش ها را از زمان تبلیغات انتخاباتی در آمریکا آغاز کرده اند). مجموعه این عوامل شاید موجب گردیده، از هم اکنون چین و اروپا و روسیه نسبت به برخورداری ازسوپاپ اطمینان هایی احساس نیاز کنند.
 
*  کارشناس ارشد حقوق بین الملل جمعیت دفاع از ملت فلسطین