صفحه اصلی خبر خبر شماره :69190
پیروزی حلب نشانگر بازیابی وحدت ملی در سوریه بود 11:02 | 05\10\1395

شیخ الاسلام: جورج بوش پسر، دیوید کامرون، اولاند و سارکوزی، ملک عبدالله همه بر این نظر بودند که بشار اسد باید برود، اما همه آنها از صحنه کنار رفتند ولی بشار اسد همچنان قدرتمندانه در جهت منافع سوریه حرکت می کند.«حسین شیخ‌الاسلام» مشاور وزیر امورخارجه، در گفتگو با خبرگزاری قدس (قدسنا) در خصوص تاثیر پیروزی‎های اخیر جریان مقاومت در سوریه بر ایجاد وحدت در جهان اسلام گفت: پیروزی جبهه مقاومت در حلب ریشه از نوع ترکیبی دارد که برای آزاد سازی خرمشهر آن را به خوبی مشاهده کردیم. در آزادی حلب همه گروه ها که شامل نیروهای ارتش سوریه، حزب الله لبنان و همه برادران شیعه و سنی در آزاد سازی حلب از همه طیف های مختلف ملت سوریه حاضر بودند.

سفیر سابق ایران در سوریه افزود: حلب جزیی از خاک سوریه است و دارای طیف وسیعی از مذاهب و ادیان مختلف است. بدون شک همه ادیان مختلف در آزادسازی حلب نقش داشتند و همکاری همه این طیف ها بر علیه تکفیریهای تروریست موثر بوده است.

وی گفت: آزاد سازی حلب نشانگر وحدت در میان همه ادیان و طیف های مختلف در سوریه است. تقریبا از سه هفته پیش نیز مشخص بود که حلب از نظر نظامی سقوط کرده است.

شیخ الاسلام در ادامه با اشاره به حمایت هایی که از تروریست های سوریه صورت گرفته و همچنان دارد، بیان داشت: برخی از حکومت های تمامیت خواه و پادشاهی های منطقه خلیج فارس همچنان به کمک های خودشان به تروریست ها ادامه می دهند. باید بدانیم دو جناح در مقابل یکدیگر قرار گرفته اند، یک جناح تحت عنوان استکبار جهانی و جناح دیگر مستضعفین هستند و این دو جناح با یکدیگر درگیر هستند.

مشاور وزیر امورخارجه در ادامه افزود: مردم سوریه و حلب انسان های مظلومی هستند، از جناح مستضعفین جریان مقاومت حمایت می کند و آمریکایی ها، رژیم صهیونیستی، برخی پادشاهی های منطقه خلیج فارس و ترکیه از تروریست ها حمایت می کنند.

وی در ادامه با اشاره به سخنان تفرقه افکنانه «ترزا می» نخست وزیر انگلیس در شورای همکاری خلیج فارس گفت: به نظر می رسد ترزا می ۱۰۰ سال دیر از خواب بیدار شده است. رفتار و گفتار ایشان برای زمانی است که خورشید در امپراتوری بریتانیا غروب نمی کرد و ایشان بر این تصور غلط است که او در زمان قرن ۱۹ زندگی می کند.

شیخ الاسلام گفت: ترزا می فکر می کند جمهوری اسلامی ایران و مردم ایران، در زمان قاجار و پهلوی به سر می برند، او نفهمیده است که معادلات جهانی تغییر کرده است، به شکلی که دیگر انگلیس در معادلات اروپا هم نمی تواند نقش بازی کند. این سخنان نشان از کم تجربگی و ناپختگی سیاسی او دارد.

سفیر سابق ایران در سوریه  افزود: جورج بوش پسر، دیوید کامرون، اولاند و سارکوزی، ملک عبدالله همه بر این نظر بودند که بشار اسد باید برود، و هر کاری هم که می خواستند انجام دهند انجام دادند و از هیچ جنایتی در سوریه مضایقه نکردند ولی با این همه هیچ دستاوردی برای آنها نداشت. اما همه آنها از صحنه سیاست کنار رفتند ولی بشار اسد همچنان قدرتمندانه در جهت منافع سوریه حرکت می کند.

تمام/م.ش/