صفحه اصلی خبر خبر شماره :69145
نگرانی رژیم صهیونیستی از هم پیمانان مقاومت در سوریه 15:47 | 30\09\1395

دستگاه امنیتی رژیم صهیونیستی در حالی به دقت جنگ در سوریه را تحت نظارت قرار داده که نفوذ ایران و تقویت حزب الله در سوریه از بزرگترین نگرانی های رژیم صهیونیستی است.به گزارش خبرگزاری قدس (قدسنا)، خبرگزاری بین المللی دویچه ول آلمان در گزارشی نوشته است پنجشنبه هفته گذشته بود که «آویگدور لیبرمن» وزیر جنگ اسرائیل اظهار کرد منافع اسرائیل در سوریه ای بدون «بشار اسد» و بدون ایران است. اما پس از بازپس گیری کنترل حلب، کاملا واضح است که امید اسرائیل به سرنگونی رئیس جمهور سوریه منتفی شده است. اسرائیل در جنگ سوریه به طور مستقیم مداخله نمی کند و عواقب آن را نسبت به لبنان و اردن بسیار کمتر احساس کرده است.
 
در این میان، منطقه بلندی های جولان اشغالی پرتنش تر از گذشته شده است. از آغاز جنگ سوریه در سال 2011، درگیری های متعددی در مرز های بلندی های جولان رخ داده، موضوعی که در دهه های گذشته پیش نیامده بود. اکثر این درگیری ها "غیر عمدی" گزارش شده اند ولی اخیرا حملاتی از سوی تروریست های گروه داعش علیه نیروهای صهیونیستی نیز گزارش شده است.
 
حفظ شرایط فعلی
 
در مرز کنونی میان فلسطین اشغالی و سوریه از سال 1967 و پس از اشغال بلندی های جولان از سوی رژیم صهیونیستی آتش بس اعلام شده است. از طرف دیگر از زمان تاسیس رژیم صهیونیستی، این رژیم با سوریه یا در حالت جنگ و یا در حالت آتش بس قرار داشته است چراکه سوریه هیچگاه رژیم صهیونیستی را به رسمیت نشناخته و در نتیجه هیچگونه روابط دیپلماتی میان دو طرف برقرار نبوده است.
 
در این شرایط مقامات اسرائیلی تلاش می کنند تا شرایط کنونی در جولان را حفظ کند. از طرفی به ارتش رژیم صهیونیستی سپرده شده است تا از بروز هرگونه بحرانی در منطقه مرزی جولان جلوگیری کنند. «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر اسرائیل و دیگر اعضای رژیم صهیونیستی نیز همواره بر این ادعا تاکید کرده اند که اسرائیل در سوریه مداخله نمی کند ولی از منافع امنیتی خود در مواقع لزوم محافظت خواهد کرد.
 
لیبرمن در این زمینه در نشستی با سفیران کشورهای اتحادیه اروپا اظهار کرده بود یکی از این منافع امنیتی "جلوگیری از انتقال تسلیحات پیشرفته به حزب الله" است. وی در واقع با بیان این اظهارات به حملات اخیر رژیم صهیونیستی به دمشق و هدف قرار دادن محموله تسلیحاتی حزب الله اشاره کرده است.
 
ترس از حزب الله قوی تر
 
بزرگترین نگرانی های اسرائیل، حتی بیش از نگرانی از ورود داعش به جولان، نفوذ فزاینده ایران در سوریه و همچنین تقویت فزاینده حزب الله است.
 
«بندتا برتی» یکی از محققان موسسه مطالعات امنیت "ملی" رژیم صهیونیستی در تل آیو اظهار کرده است "داعش یک تهدید تاکتیکی برای اسرائیل بوده، درحالی که ایران و حزب الله تهدیدی استراتژیک و به مراتب بزرگتر محسوب می شوند. در اسرائیل، حزب الله به عنوان تهدید شماره یک و بسیار خطرناک تر از حماس دیده می شود."
 
برتی در ادامه مدعی شد تهدیدات کنونی علیه اسرائیل در دراز مدت جدی خواهند شد و کل منطقه از جمله اسرائیل از جنگ سوریه متضرر شده است ولی در حال حاضر تهدید قریب الوقوعی علیه اسرائیل وجود ندارد.
 
با حملات هوایی اخیر اسرائیل به دمشق، نتانیاهو ریسک خشمگین شدن پوتین را پذیرفت، با وجود اینکه اسرائیل و روسیه هماهنگی هایی در فعالیت هایشان در سوریه صورت داده اند ولی احتمال نمی رود که اسرائیل پیش از حمله به دمشق، روسیه را از آن مطلع کرده باشد.
 
یکی از دلایل افزایش ارتباطات اسرائیل و روسیه در سال 2015، جلوگیری از تداخل فعالیت ها در حریم هوایی سوریه است. دلیل دیگر می تواند امیدواری نتانیاهو به این موضوع باشد که حضور روسیه در سوریه بتواند دشمنان اسرائیل را از تقویت بازدارد. با این حال این شرایط یک شمشیر دو لبه است چراکه اسرائیل همچنین باید مواظب باشد تا در مقابل راه یک ابرقدرت نایستد.
 
تمام/ا.ت/