صفحه اصلی خبر خبر شماره :69143
چگونگی سود بردن شرکت هیوندای از اشغالگری اسرائیل در بلندی های جولان 14:07 | 30\09\1395

این شرکت کره ای از تصرف اراضی، آواره ساختن فلسطینیان و حتی در مواقع خشونت علیه فلسطینیان سود می برد.به گزارش خبرگزاری قدس (قدسنا)، «رایان رادریک بیلر»* در گزارشی با اشاره به حضور شرکت های بین المللی در فلسطین اشغالی، به مورد شرکت بزرگ هیوندای پرداخته که با خدمات رسانی به رژیم صهیونیستی به گونه ای در اشغال گری این رژیم سهیم است. متن این گزارش به شرح زیر می باشد:
 
در ماه سپتامبر، نیروهای رژیم صهیونیستی خانه «بسام ابراهیم» را تخریب کرد، چیزی که این پرونده را از 48 هزار مورد تخریب منازل فلسطینیان دیگر که از سال 1967 ثبت شده مجزا می کند این است که ابراهیم یک فلسطینی نبوده و یک سوریه ای است.
 
خانه ابراهیم در شهر مجدل شمس درحالی تخریب شد که تحت کنوانسیون چهارم ژنو، هرگونه تخریب اموال شخصی از سوی یک قدرت اشغالگری ممنوع است. در این پرونده از تجهیزات تولیدی شرکت صنایع سنگین "هیوندای" برای تخریب استفاده شد.
 
شرکت هیوندای که مقر اصلی آن در کره جنوبی واقع شده است یکی از 5 شرکت بزرگ تولیدکننده صنایع و تجهیزات سنگین در سراسر دنیا است و به همین دلیل تجهیزات این شرکت به طور مکرر در نقض قوانین بین المللی به اسرائیل کمک کرده است.
 
در این بین با فشارهای بوجود آمده از یکی از گروه های حامی فلسطین در کره جنوبی که "همبستگی و صلح فلسطین" نام دارد، شرکت هیوندای در سال 2013 متعهد شد تا معاملات خود را با شرکت اسرائیلی "گروه تجهیزات اتوموتیو" متوقف کند.
 
ولی تنها یک سال پس از آن، این گروه حامی فلسطین در کره جنوبی تایید کرد شرکت هیوندای توزیع تجهیزات تولیدی خود را از طریق یک شرکت صهیونیستی دیگر با عنوان "EFCO" از سر گرفته است و به دلیل استفاده شدن از ماشین آلات سنگین در تخریب منازل و دیگر اقدامات غیرقانونی، شرکت هیوندای از این شرایط سود می برد.
 
از طرف دیگر یک گروه تحقیقاتی دیگر با عنوان "چه کسی سود می برد" که در جهت فلسطینیان فعالیت می کند گزارش داده است، ماشین آلات سنگین هیوندای همچنین در ساخت و ساز و توسعه شهرک های غیرقانونی رژیم صهیونیستی نیز مورد استفاده قرار گرفته است و به همین ترتیب این شرکت کره ای از تصرف اراضی، آواره ساختن فلسطینیان و حتی در مواقع خشونت علیه فلسطینیان سود می برد.
 
تخریب خانه بسام ابراهیم در جولان اشغالی در پی الگوی مشابهی نسبت به منازل کرانه باختری اجرا شد. بر اساس گزارش گروه حقوق بشری "المرصاد" که در جولان فعالیت می کند، صدها پلیس و نیروی ویژه صهیونیست در زمان تخریب، اطراف خانه را محاصره کرده بودند و تنها بهانه صهیونیست ها برای این اقدام ساخته شدن آن بدون مجوز بود. در پی این اقدام دهها خانه متعلق به سوریه ای ها نیز در جولان اشغالی مورد تخریب قرار گرفت.
 
طبق آمار بیش از 140 هزار سوری پیش از اشغال بلندی های جولان در 1967 در این منطقه زندگی می کردند که در طول زمان این تعداد اکنون به تنها 20 هزار نفر رسیده، چراکه سیاست های تبعیض نژادانه رژیم صهیونیستی تقریبا سکونت سوری ها را غیرممکن ساخته است.
 
همچنین در طرف دیگر شمار شهرک نشینان صهیونیست در شهرک های غیرقانونی بلندی های جولان تقریبا برابر جمعیت سوری ها شده است. در اکتبر گذشته، مقامات صهیونیست با طرح ساخت 1600 واحد خانه شهرکی دیگر در "کاتزرین" که بزرگترین شهرک صهیونیستی جولان است موافقت کردند و در کنار این موارد رژیم صهیونیستی به دنبال مشروعیت بخشیدن بین المللی به اشغالگری های خود در بلندی های جولان است.
 
با این وجود تلاش های رژیم صهیونیستی از سوی شورای امنیت سازمان ملل رد شد و قطعنامه 497 این شورا دوباره در ماه آوریل مورد تایید قرار گرفت، قطعنامه ای که بیان می کند الحاق جولان به اراضی اشغالی غیرقانونی است. درحالی که این قطعنامه در سال 1981 اعلام شد، رژیم صهیونیستی از آن زمان ساخت و ساز شهرک های صهیونیست نشین را در بلندی های جولان تشدید کرده و حتی از منابع طبیعی این اراضی از جمله آب های معدنی برای مصارف خود سوء استفاده می کند. 
 
همچنین شرکت نفتی "آفک" که رئیس آن از شهرک نشینان اسرائیلی ساکن جولان است نیز در حال استخراج منابع نفتی جولان است.
 
*رایان رادریک بیلر- خبرنگار مستقل انتفاضه الکترونیک
 
تمام/ا.ت/