صفحه اصلی خبر خبر شماره :69142
گزارش ویژه: روابط رژیم صهیونیستی با آذربایجان 13:59 | 30\09\1395

رژیم صهیونیستی در راستای سیاستهای خود در پی دستیابی به یک متحد غیرعرب در منطقه قفقاز و آسیای مرکزی است و آذربایجان نیز سعی دارد از طریق اسرائیل ، دروازه روابط با غرب و به ویژه با آمریکا را فتح کندبه گزارش خبرگزاری قدس (قدسنا)، تحولات پس از فروپاشی شوروی ، مقامات صهیونیست را برآن داشت تا بلافاصله پس از استقلال جمهوریهای سابق ، روابط خود را با ابزار دیپلماسی و تجارت توسعه بخشد . از آن پس اسرائیل کوشید تا نقش فعالی را در تحولات آذربایجان بازی کند . رژیم صهیونیستی در راستای سیاستهای خود در پی دستیابی به یک متحد غیرعرب در منطقه قفقاز و آسیای مرکزی بود و آذربایجان نیز سعی می کرد از طریق اسرائیل ، دروازه روابط با غرب و به ویژه با آمریکا را فتح کند .
 
روابط دیپلماتیک رسمی میان آذربایجان و رژیم صهیونیستی تنها دو سال پس از به رسمیت شناخته شدن آذربایجان از جانب این رژیم یعنی در سال 1993 آغاز شد و سپس رشد چشمگیری پیدا کرد . شدت و حدت توسعه روابط به گونه ای بود که «الیعزر یوتوت» اولین سفیر اسرائیل در آذربایجان ادعا کرد که موفق شده است روابط اسرائیل و جمهوری آذربایجان را از نقطه " صفر " به " سطح عالی " برساند .
 
نگرش آذربایجان به روسیه و موقعیت استراتژیک خود در منطقه همواره منفی و بدبینانه بوده است . جمهوری آذربایجان از سال 1988 یعنی حتی قبل از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی ، به واسطه نوع ساختار و مرزبندی قومی در منطقه قفقاز درگیر مناقشه ای با منشأ قومی و مذهبی به نام مناقشه قره باغ است، این شرایط باعث شده است تا آذربایجان برای حل بحران به غرب ، متوسل شود و برای آذربایجان، اسرائیل دریچه ای به غرب است.
 
حتی شرایط به گونه ای شد که جمهوری آذربایجان در کنفرانس بین المللی ضد نژادپرستی در شهر دوربان آفریقای جنوبی سندی که اعضای سازمان کنفرانس اسلامی در محکومیت رژیم صهیونیستی به این کنفرانس ارائه کرده بودند را امضاء نکرد . وزارت امور خارجه آذربایجان دلیل این اقدام را جلوگیری از به هم خوردن روابط آذربایجان با اسرائیل عنوان کرد.
 
در طرف مقابل یعنی رژیم صهیونیستی نیز می توان تاریخچه این راهبرد را به عملکرد اسرائیل در سالهای دهه 1950 نسبت داد . در آن زمان دیوید بن گوریون رهبر اسرائیل درصدد بود تا یک اتحاد خاورمیانه ای غیر عربی شامل ترکیه ، اتیوپی ، ایران و اسرائیل به وجود آورد . سیاست مذکور که به عنوان استراتژی پیرامون نامیده می شد. از آن پس اسرائیل درصدد ایجاد روابط دوستانه با کشورهایی بود که اکثر جمعیت شان را مسلمانان تشکیل می دادند تا به این ترتیب ، وجهه دینی درگیری اسرائیل با اعراب را کمرنگ ساخته و حتی به حذف آن کمک کند . موفقیت اسرائیل در این سیاست ، می توانست به از بین بردن این برداشت که تمام کشورهای مسلمان علیه اسرائیل متحد شده اند ، بینجامد .
 
در این بین همچنین همکاریهای اطلاعاتی و امنیتی نزدیکی با اسرائیل برقرار کرده اند. این همکاریها که پس از دیدار نتانیاهو که از باکو ، توسعه یافت ، شامل تبادل اطلاعات ، اطلاعات روزانه و تجزیه و تحلیل داده ها ( داده های گردآوری شده توسط ماهواره های اسرائیلی ) است . اسرائیل به آموزش نیروهای امنیتی و اطلاعاتی آذربایجان مبادرت می ورزد ، ضمن آن که امنیت و حفاظت از رئیس جمهور آذربایجان در سفرهای خارجی را برعهده دارد.
 
پس از تشدید دوباره درگیری های قره باغ در سال 2015، گزارش های متعددی در مورد استفاده آذربایجان از پهپادهای اسرائیلی منتشر شد.  وزارت دفاع ارمنستان با انتقاد شدید از این اقدام، اعتراض خود را به این رژیم صهیونیستی اعلام کرد. در سال 2007 صنایع هوایی رژیم صهیونیستی با امضای قرارداد 1.6 میلیارد دلاری با وزارت دفاع آذربایجان، اقدام به تامین این پهپاد ها کرد. همچنین کارخانه های  تجهیزات نظامی اسرائیل ، تأمین کننده اصلی جنگنده های هوایی ، توپخانه ها ، ضد تانکها و صنایع ضد میکروبی آذربایجان محسوب می شوند.
 
منافع اسرائیل در روابط با آذربایجان
 
ولی سوال اینجا است که رژیم صهیونیستی چه منافعی از کمک به آذربایجان در درگیری های قره باغ می برد؟ «انشیل بیفر» ستون نویس روزنامه صهیونیستی هاآرتص در تحلیلی در این روزنامه که روز گذشته منتشر شد، نوشت: اسراییل به دلایل زیر باید در این نزاع در کنار آذربایجان قرار گیرد:
 
1-آذربایجان درسالهای اخیر تامین کننده اصلی نفت اسراییل بوده و این نفت از طریق خط لوله  از گرجستان و ترکیه به اسراییل انتقال می یابد.
2- به مصلحت اسراییل نیست که منازعه آذربایجان و ارمنستان بر سر قره باغ حل و فصل گردد چون به این ترتیب یکی از مشتری های ثابت تسلیحات نظامی اسراییل حذف خواهد شد براین اساس تل آویو باید روابط خود با اذربایجان را حفظ نماید.
3- اهمیت آذربایجان برای اسراییل در سالهای اخیر و در پی تیرگی روابط میان تل آویو و آنکارا  افزایش یافته است تا جاییکه دیپلمات های اسراییلی از آذربایجان به عنوان شریک استراتژیک یاد می کنند.
4- آذربایجان همسایه و همزمان دشمن ایران است و برای اسراییل «درِ پشتی» به ایران محسوب می شود.
5- آذربایجان امیدوار است و این امیدواری را مسئولانش پنهان نمی کنند که اسراییل در اینده از خط لوله نفت مذکور برای پمپاژ گازی که از دریای مدیترانه استخراج می کند استفاده نماید.
6- خودداری اسراییل از به رسمیت شناختن نسل کشی ارامنه توسط ترکها در دوره جنگ جهانی اول از دیگر عواملی است که می تواند به ایجاد روابط استراتژیک اسراییل با آذربایجان کمک کند.
نقش انرژی در توسعه روابط میان جمهوری آذربایجان و رژیم صهیونیستی
 
در این میان یکی از مهمترین عناصر پیوند دهنده روابط باکو- تل آویو را می توان در نیاز رژیم صهیونیستی به نفت آذربایجان خلاصه کرد. حیدر علی‌اف رییس‌جمهور آذربایجان در اوت ۱۹۹۷، در دیدار با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل، اظهار داشت: «جمهوری آذربایجان به دنبال کمک‌های تکنولوژیک و تخصص‌های فنی اسراییل است و سعی دارد منبع تامین نفت اسراییل باشد.» بر اساس آخرین گزارش ها جمهوری آذربایجان 70 درصد از نفت مورد نیاز اسرائیل را تامین می کند و این نفت در تاسیسات پتروشیمى بندر حیفاى اسراییل مورد استفاده قرار مى گیرد. 
 
در واقع رژیم اسراییل از طریق تاکید بر اولویت نیازهای فوری اقتصادی آذربایجان، سرمایه‌گذاری‌های وسیعی به ویژه در حوزه انرژی، کشاورزی، پرورش ماهی، گردشگری در تجارت کالا با آذربایجان داشته است. گسترده روابط اقتصادی دو کشور به گونه‌ای بوده که در فاصله سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۵ از دهمین شریک صادراتی آذربایجان و در ۲۰۰۸ سومین شریک عمده اقتصادی آن بوده است. علاوه بر این براساس آمار رسمی ۲۰۰۸، صادرات رژیم صهیونیستی به آذربایجان ۱۲۹/۴ میلیون دلار بوده است.
 
قرارداد 5 میلیارد دلاری خرید سلاح از رژیم صهیونیستی
 
اما در یکی از آخرین گزارش ها از روابط میان باکو- تل آویو، «الهام علی اف» رئیس جمهورآذربایجان پس از دیدار با بنیامین نتانیاهو، از امضای یک قرارداد نظامی به ارزش پنج میلیارد دلار میان طرفین خبر داد. گفته می شود تحویل سامانه گنبد آهنین به آذربایجان بخشی از این قرارداد پنج میلیاردی است. 
 
علی‌اف با اشاره به خرید تجهیزات دفاعی به ارزش بالغ بر پنج میلیارد دلار گفت:تاکنون بزرگترین بخش این قرارداد به مرحله اجرا درآمده است و دو طرف از این سطح همکاری رضایت کامل دارند.
 
واکنش جمهوری اسلامی ایران به این تحولات 
 
مردم جمهوری آذربایجان می توانند نسبت به سفر نتانیاهو به کشورشان معترض باشند، هر چند در آذربایجان شرایط امنیتی شدیدی مستقر است و معترضین با برخورد تند حکومت روبرو می شوند، اما باز هم صدای اعترض مردم نسبت به این سفر می تواند باعث شود تا نتانیاهو در سفرهای آتی با خیال راحت پا در کشور اسلامی آذربایجان نگذارد.
 
جمهوری اسلامی ایران اجازه نمی دهد سرزمین آذربایجان به حیاط خلوت اسرائیل تبدیل شود. اگر ترکیه که سال هاست با رژیم اشغالگر ارتباط دارد نفعی از آن برده است، جمهوری آذربایجان هم همان سود را خواهد برد. گرچه مقامات ترکیه از کشتار سرنشینان کشتی کمک رسان مرمره به دست سربازان صهیونیست درس عبرت نگرفتند و بار دیگر روابط خود را با تل آویو برقرار کردند، اما مقامات جمهوری آذربایجان نسبت به عواقب روابط خود با رژیم جنایتکار اسرائیل هوشیار باشند.
 
جمهوری آذربایجان هیچ تناسب و سنخیتی با رژیم اسرائیل ندارد.
 
تمام/ا.ت/