صفحه اصلی خبر خبر شماره :69139
استمرار روند صعودی گسترش فقر در اسرائیل 14:24 | 29\09\1395

گزارش‎های منتشر شده توسط موسسات غیر دولتی اسرائیل نشان می دهند که روند صعودی فقر در اسرائیل همچنان ادامه دارد اما مقامات صهیونیست از قبول مسئولیت در این باره خودداری می‌کنند.به گزارش خبرگزاری قدس(قدسنا)،  آمارها و گزارش های منتشر شده از سوی موسسات غیردولتی رژیم صهیونیستی نشان دهنده افزایش چشمگیر فقر در اسرائیل هستند. علاوه براین تشدید تضادهای اجتماعی و گستردگی فقر و ادامه روند صعودی آن در میان خانواده های اسرائیلی زنگ خطری برای رژیم اشغالگر قدس به شمار می رود.
 
برخی سازمان های غیر دولتی اسرائیلی در گزارش سالانه خود درباره فقر در این رژیم گزارش داد که فقر در اراضی اشغالی افزایش یافته و شرایط فقرا در سال میلادی جاری نسبت به سال های گذشته به شدت دشوار شده است.
 
گزارشی های که سازمان های غیر دولتی رژیم صهیونیستی درباره میزان فقر در اسرائیل در سال 2015 منتشر کردند نشان داد که میزان فقر در میان خانواده های اسرائیلی از 18.8 درصد در سال 2014، به 19.1 درصد در این سال افزایش یافت.
 
اما نکته قابل توجه درباره فقر در اسرائیل این است که وضعیت افراد و خانواده های فقیر در سال 2015 در مقایسه با سال های گذشته خطرناک تر بوده و شرایط خانواده های نیازمند به خصوص خانواده های فلسطینی ساکن اراضی اشغالی بسیار نگران کننده است.
 
«سنیال عثامنه» کارشناس فلسطینی و دانشجوی دکترای دانشگاه بار ایلان اخیرا در یادداشتی به میزان فقر در اسرائیل پرداخت و با ارائه آمارهایی نشان داد که تضادهای اجتماعی و فقر در اسرائیل در حال گسترش است.
 
وی تاکید کرد که میزان فقر در میان خانواده های فلسطینی در مقایسه با خانواده های یهودی و مهاجران جدید بسیار بدتر است. میزان فقر در میان خانواده های فلسطینی ساکن اراضی اشغالی از 52.6 درصد در سال 2014 به 53.3 درصد در سال 2015 رسیده است، که یکی از مهم ترین دلایل این موضوع کاهش میزان درآمد خانواده‎های فلسطینی است.
 
از سوی دیگر برخی موسسات حقوقی می گویند که در سال 2016 میزان فقر در اسرائیل از 85 درصد به 60 درصد افزایش یافته است، که در این میان وضعیت اقتصادی فلسطینی های ساکن اسرائیل نسبت به سایر خانواده های ساکن اراضی اشغالی بدتر و نگران کننده تر است. براساس آمارهای منتشر شده توسط این سازمان ها، میزان فقر درمیان خانواده های فلسطینی ساکن اسرائیل در سال 2015 حدود 52 درصد بوده است اما این میزان در سال 2016 افزایش یافته و به 61 درصد رسیده است.
 
این درحالی است که روزنامه صهیونیستی اورشلیم پست، چندی پیش در گزارشی به نقل از یک سازمان مردم‌نهاد به نان"لتیت" به میزان فقر در اراضی اشغالی در سال ۲۰۱۶ براساس میزان درآمد هر فرد پرداخت و نوشت که در مجموع دو میلیون و ۴۳۶ هزار نفر در سرزمین‌هاش اشغالی زیر خط فقر به سر می‌برند که از این میان یک میلیون و ۴۱۲ هزار نفر بزرگسال و یک میلیون و ۲۴ هزار نفر کودک هستند.
 
بر اساس گزارش این رسانه صهیونیستی، وضعیت کودکان در خانواده‌های نیازمند در اسرائیل نیز بسیار نگران کننده است به گونه‌ای که از هر سه کودک یک نفر در فقر زندگی می‌کندز علاوه براین حدود ۴ / ۳۴ درصد از این کودکان فقیر به دلیل وضعیت سخت مالی خانواده‌هایشان قادر به تهیه یک وعده غذایی کامل نیستند و یا اینکه از سوء تغذیه رنج می برند. همچنین ۱ / ۱۱ از کودکان در اسرائیل در تمام روز دسترسی به غذا نداشته و والدین آنها قادر به فراهم کردن غذا برای آنها نیستند. علاوه بر این ۹  / ۶۰ درصد از والدین فقیر و محروم در اسرائیل قادر به تامین خدمات درمانی و پزشکی برای کودکان خود نیستند.
 
 سازمان منتشر کننده این آمار می گوید مقامات دولتی اسرائیل ضمن عدم قبول مسئولیت از پیاده کردن پیشنهادات ارائه شده از سوی کمیته مبارزه با فقر  در اسرائیل خودداری می‌کنند.
 
با این وجود می توان گفت که این آمارها و گزارش‌های منتشرشده از سوی محافل رژیم صهیونیستی بیانگر آن است که این رژیم در وضعیت سیاسی و اقتصادی سختی به سر می برد.
 
تمام/م.ر/