صفحه اصلی خبر خبر شماره :69094
آزاد سازی حلب در سوریه مقدمه نابودی رژیم صهیونیستی است 13:06 | 24\09\1395

کارشناس روابط بین الملل در گفتگو با قدسنا: پیروزی هایی که در منطقه حلب اتفاق افتاد نوید بخش گسترش موج اسلام گرایی آن هم نه از نوع داعشی و تکفیری، بلکه از نوع اسلامی که مبتنی بر جهاد و مقاومت است می باشد."دکتر حسن عابدینی" کارشناس روابط بین الملل در گفتگو با خبرگزاری قدس (قدسنا) در خصوص نقش پیروزی های اخیر جریان مقاومت در سوریه بر ایجاد وحدت در جهان اسلام تصریح کرد: تحولات ىر سوریه نشان داد که فرماندهی مشترک عربی – غربی – عبری برای در هم شکستن مقاومت اسلامی در منطقه غرب آسیا راه به جایی نبرده و نخواهد برد، پیروزی هایی که در منطقه حلب اتفاق افتاد نوید بخش گسترش موج اسلام گرایی آن هم نه از نوع داعشی و تکفیری، بلکه از نوع اسلامی که مبتنی بر جهاد و مقاومت باشد می باشد.

کارشناس روابط بین الملل در ادامه گفت: برخی از کشورهای مرتجع منطقه مثل رژیم سعودی و قطری ها اقدامات غیر عقلایی در حمایت از گروه های تروریستی و همچنین اقداماتی که از سوی ترکیه صورت گرفت گرفته و با حمایت های لجستیکی که از طریق ایالات متحده آمریکا و کشورهای غربی دریافت شد تلاش شد تا در این مدت یک حفاظ و نوار امنیتی پیرامون رژیم صهیونیستی کشیده شود.

وی افزود: متاسفانه رژیم صهیونیستی در طول 5 سال گذشته از کانون توجه جهان اسلام خارج شد. اما به نظر می رسد پیروزی های مقاومت در سوریه آغازگر سلسه پیروزی های جدیدی خواهد بود و باردیگر وحدت را به میان امت اسلامی برگرداند. عابدینی گفت: بسیاری از مذاهب اسلامی دریافتند اقداماتی را که تروریست های تکفیری و برخی از کشورهای اسلامی مثل سعودی ها انجام می دهند چیزی نیست جز شکست وحدت امت اسلامی و حمایت از سیاست های رژیم صهیونیستی در منطقه، ما امیدواریم که این پیروزی ها که مصادف است با هفته وحدت و روزهای منتسب به ولادت پیامبر اعظم بتواند زمینه گسترش بیداری اسلامی و وحدت اسلامی را در منطقه فراهم کند.

دکتر عابدینی در ادامه با اشاره به ضرورت ایجاد وحدت هر چه بیشتر در میان امت اسلامی تصریح کرد: متاسفانه هر اقدامی که سبب شود تا امت اسلامی سرگرم درگیری داخلی شود این بی تردید به نفع رژیم صهیونیستی است و نباید رژیم اشغالگر قدس در هیچ شرایطی احساس آرامش کند، در شرایط کنونی صهیونیست ها از درگیری گروه ها و کشورهای اسلامی با یکدیگر بیشترین منافع را می برند.

وی در ادامه افزود: سرانجام این وحدت اسلامی سبب خواهد شد تا کشورهای اسلامی مقابل صهیونست ها بار دیگر صف آرایی کنند. امت اسلامی باید بداند که راه رستگاری امت اسلامی در وحدت کلمه است وعلمای جهان اسلام در راستای مسیر گسترش وحدت باید تلاش کنند. عابدینی گفت: هر گونه اختلاف سلیقه و اختلاف دیدگاه در جهان اسلام نباید به دشمنی مبدل شود، لذا امت اسلامی پیرو هر مذهبی که باشند نقاط مشترک زیادی دارند که از بین این نقاط مشترک، پیامبر اعظم، قرآن مجید، اصول دینی – اسلامی همه این ها نقاط مشترک فراوانی است که باید با تمسک به این حبل الله و ارزش های وحدت آفرین مانع از ایجاد تفرقه در میان کشورهای اسلامی باشد که ما امیدواریم به برکت این ایام مبارک در این مسیر حرکت صورت گیرد.

عابدینی با اشاره به سخنان اخیر نخست وزیر انگلیس افزود: انگلیس تلاش می کند تا ثروت های امت مسلمان را به غارت ببرد و با استفاده از سیاست تفرقه بینداز و حکومت کن که از استراتژی های اصلی انگلیس است را به مرحله اجرا دربیاورد.

وی گفت: نخست وزیر انگلیس نباید فراموش کند که انگلیس بریتانیای کبیر قرن نوزدهم نیست و نه دیگر ابرقدرتی است که قدرت تاثیرگذاری در مو ضوعات منطقه ای داشته باشد. در عوض کشورهای اسلامی و در صدر آنها جمهوری اسلامی ایران به یک قدرت بزرگ در سطح منطقه و معادلات جهانی مبدل شده است.

عابدینی با اشاره به این مسئله که نخست وزیر انگلیس با طرح سیاست های دخالت جویانه ای که مطرح می کند بیشتر به مضحکه ای برای کشورهای منطقه مبدل خواهد شد تصریح کرد: نخست وزیر انگلیس باید بداند که سابقه بریتانیا در کشتار مردم و غارت اموال چیزی نیست که از اذهان کشورهای اسلامی پاک شود، بنابراین آنچه که امروز شاهد آنیم این است که انگلیس حتی در اتحادیه اروپا به عنوان یک کشور موثر و تاثیر گذار نیست و کسی آن را قبول ندارد.

وی در پایان به خبرنگار قدسنا گفت: انگلیس از اتحادیه اروپا خارج شد و این خروج خللی به اتحادیه وارد نکرد، جمهوری اسلامی پاسخ این دیدگاه های تمامیت خواهانه انگلیس را داده است اما ما معتقدیم که سایر کشورهای اسلامی نیز باید این تذکر را به انگلیس بدهند که این کشور دیگر جایگاهی در معادلات جهانی ندارد.