صفحه اصلی خبر خبر شماره :69071
تاکید عمار حکیم بر وحدت و تمامیت اراضی عراق/ پذیرش نیروهای خارجی بدون هماهنگی با بغداد امکانپذیر نیست 12:23 | 22\09\1395

رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق: ما بر وحدت و تمامیت ارضی کشورمان تاکید کرده و یادآور می‌شویم که جنگ آزادسازی با کمک ملت عراق انجام می‌شود و حاضر به پذیرش نیروی خارجی بدون هماهنگی با دولت نیستیم.به گزارش خبرنگار خبرگزاری قدس(قدسنا) سید عمار حکیم رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق و رهبر ائتلاف فراگیر شیعیان در نشست خبری که امروز (دوشنبه) در سفارت عراق برگزار شد به بیان دیدگاههای خود در خصوص تحولات عراق و نیز پاسخ به سوالات خبرنگاران پرداخت.

سید عمار حکیم در ابتدا ضمن خوش آمدگویی به خبرنگاران حاضر در این نشست و همچنین تشکر و قدردانی از مواضع جمهوری اسلامی ایران وهمچنین رهبر انقلاب حضرت آیت الله خامنه ای بخاطر دفاع از مقاومت و مبارزه با تروریسم، گفت: این سفر درچارچوب سفرهای دوره ای ائتلاف ملی به منطقه انجام می شود است تا کشورها را در جریان آخرین تحولات عراق قرار دهیم.

وی افزود که با توجه به جایگاه ویژه جمهوری اسلامی ایران تصمیم گرفتیم که اولین سفر خود را به تهران داشته باشیم.

سید عمار حکیم افزود: پیشرفتهای قابل توجهی در بعد امنیتی بوجود آمده و با کمک نیروهای نظامی آخرین اقدامات برای بازپس‌گیری همه خاک عراق انجام می‌دهیم.

رئیس مجلس اعلای اسلامی در ادامه اظهارات خود گفت: بر وحدت و تمامیت ارضی کشورمان تاکید کرده و یادآور می‌شوم که جنگ آزادسازی با کمک مردم عراق انجام می‌شود و حاضر به پذیرش نیروهای خارجی بدون هماهنگی با دولت مرکزی نیستیم.

سیدعمار حکیم ادامه داد: بی تردید راهبرد ابقای ساکنان موصل در خانه های خود پیچیده است اما با توجه به اینکه نمی‌خواستیم آنها از خانه های خود خارج شوند تاکتیکهای ویژه ای در پیش گرفتیم.

وی خاطرنشان کرد که باتوجه به اینکه داعش از مردم به عنوان سپر انسانی استفاده می‌کند و پیشرفت ما کند اما رو به جلو است که طی چند هفته آینده کامل می‌شود و پیروزی های خودمان را اعلام خواهیم کرد.


وی با بیان اینکه همسو با اقدامات نظامی طرح سیاسی را دنبال میکنیم افزود: ما در یک دست سلاح و در دست دیگر شاخه زیتون در دست داریم تا عراق را با شرکای سیاسی خود بسازیم.

این مقام ارشد مجلس اعلای اسلامی عراق ادامه داد طرح حل و فصل ملی پیشنهادی ما برای راضی کردن طرف های دیگر نیست بلکه برای ساختن عراقی آباد برای تمام شهروندان است. به همین دلیل  در این طرح جایی برای جنایتکاران نیست بلکه فقط شرفا و نمایندگان این ملت هستند که وارد مذاکرات می‌شوند.

عمار حکیم افزود: تصویب قانون حشد شعبی توانست چارچوب رسمی و زیر نظر دستورات مرجعیت ساختار نظامی به خود بگیرد و درواقع نقطه آغاز این اقدامات وحل وفصل به شمار می رود.

عمار حکیم در ادامه سخنان خود به اهداف این سفرها اشاره کرد و گفت: ما در این سفر سعی در توضیح این مسائل برای کشورهای منطقه داریم و برای امام خامنه ای دیروز تشریح کردیم. در این دیدار مسائل مختلف با ایشان در میان حضرت ایت الله خامنه ای داشتیم درباره مسائل مهم و حساس مربوط به دوکشور مورد بررسی قرار گرفته شد.

سید عمار حکیم افزود: در این دیدار ایشان هم مراتب تشکر خود در راهپیمایی اربعین را از مردم و دولت عراق داشتند. ایشان با اشاره به اینکه از همه اقشار مردم عراق تشکر کردند، واینکه همه مردم خانه های خود را به روی زوار بازکردند ان را اقدامی شگفت انگیز خواندند.

وی در ادامه تاکید کرد که ائتلاف ملی عراق در دیدارهای دیگر خود سایر مسولان جمهوری اسلامی ایران را از اخرین تحولات عراق مطلع خواهیم کرد.

تمام/م.ر/