صفحه اصلی خبر خبر شماره :68528
هانی زاده: ترامپ همچنان به صهیونیست ها پایبند خواهد بود 11:36 | 27\08\1395

کارشناس مسائل سیاسی در گفتگو با قدسنا: در سیاست خارجی آمریکا هیچ گونه تغییری نسبت به مسئله فلسطین بوجود نخواهد آمد و ترامپ همچنان متعهد به تامین امنیت رژیم صهیونیستی خواهد بود."حسن هانی زاده" کارشناس مسائل سیاسی در گفتگو با خبرگزاری قدس (قدسنا) در خصوص انتخاب ترامپ به عنوان رئیس جمهور آمریکا و رفتار احتمالی ترامپ در سیاست و روابط خارجی خارجی با تل آیو تصریح کرد: می دانیم که هیلاری کلینتون نامزد حزب دموکرات برای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا چسبندگی بیشتری به لابی صهیونیستی داشت و یکی از طرفداران عمده رژیم صهیونیستی بود اما به هر حال تفاوت عمده میان هیلاری کلینتون و ترامپ در این است که ترامپ به لحاظ مالی و سیاسی اسقلال بیشتری داشت.

کارشناس مسائل سیاسی در ادامه گفت: اینکه تصور شود ترامپ کاری برای فلسطینیان انجام دهد و فشار بر رژیم صهیونیستی برای احقاق حقوق ملت فلسططین وارد کند، این پیش بینی درست نبوده و هر دو حزب و جریان به هر حال خودشان را ملزم به تامین امنیت پایدار رژیم صهیونیستی می دانند.

هانی زاده در ادامه افزود: اگر ترامپ بی توجه به امنیت اسرائیل باشد، قطعا لابی صهیونیستی مشکلات زیادی برای ترامپ بوجود خواهد آورد و با توجه به اینکه اظهار نظرهای ترامپ در دوران انتخابات ریاست جمهوری و مبارزات انتخاباتی کمی غیر سیاسی و اصطلاحا با دور اندیشی همراه نبود، ولی به نظر می رسد مشاوران ترامپ مخصوصا تنسی معاون وی چسبندگی بیشتری نسبت به اسرائیل دارد به همین دلیل سیاست ها و استراتژی ها همان سیاست های قبلی است ولی روش ها تغییر خواهد کرد.

کارشناس مسائل سیاسی همچنین گفت: در سیاست خارجی آمریکا هیچ گونه تغییری نسبت به مسئله فلسطین بوجود نخواهد آمد و ترامپ همچنان متعهد به تامین امنیت رژیم صهیونیستی خواهد بود.

وی در ادامه با اشاره به این مسئله که برخی تحلیلگران بر این نظرند که ترامپ شخصیتی ضد یهودی است تصریح کرد: ترامپ شخصیتی بیزینسمن و تاجر بزرگی است، معمولا تجار بزرگ آمریکا که غیر یهودی اند، در رقابت با سرمایه داران یهودی در آمریکا هستند و به نوعی چالش اقتصادی و تجاری با هم دارند. یعنی سرمایه داران بزرگ آمریکا همیشه در تقابل با سرمایه داران بزرگ یهودی مقیم آمریکا هستند.

کارشناس مسائل سیاسی افزود: به نظر می رسد که این مسئله کاملا درست است که اختلاف نظر میان ترامپ و یهودیان وجود دارد، اما تغییر و تاثیری در سیاست خارجی آمریکا نخواهد داشت، زیرا ترامپ به تنهایی نمی تواند سیاست کلان آمریکا را در قبال اسرائیل تغییر دهد و همچنان به صهیونیست ها پایبند خواهد بود.

هانی زاده در ادامه در خصوص اقدامات احتمالی بنیامین نتانیاهو در حوزه سیاست و روابط خارجی با دولت ترامپ گفت: به نظر می رسد نتانیاهو روابط خودش را با ترامپ بهبود ببخشد و با استفاده از فضای بوجود آمده، سیاست های خودش را در خصوص گسترش شهرک های یهودی نشین و سرکوب مردم فلسطین ادامه خواهد داد، ضمن اینکه اخیرا تصمیم رژیم صهیونیستی برای قطع اذان در اراضی اشغالی نخستین اقدام برای یهودی سازی مناطق 1948 است، سپس این امر به سایر نقاط فلسطین گسترش پیدا خواهد کرد.

وی در پایان به قدسنا گفت: مسئله یهودی سازی قدس، گسترش شهرک های صهیونیست نشین و همچنین سرکوب مردم غزه همچنان در دستور کار بنیامین نتانیاهو قرار خواهد داشت، ضمن اینکه تشکیلات خودگردان به دلیل ساختار شکننده ای که دارد در آستانه فروپاشی قرار گرفته است.

تمام/ م. ش/ 24