صفحه اصلی خبر خبر شماره :68497
ایرانی: نتانیاهو به دنبال استحکام روابط با ترامپ است 9:41 | 26\08\1395

مدیرکل خاورمیانه و شمال آفریقای وزارت امورخارجه در گفتگو با قدسنا: همه طرف هایی که در آمریکا روی کار می آیند، التزام و تعهد عملی نسبت به حمایت از رژیم صهیونیستی و جلوگیری از تضعیف این رژیم دارند.با تغییرات رئیس جمهور در آمریکا، تغییر محسوسی در استراتژی سیاست خارجی این کشور در قبال رژیم صهیونیستی ایجاد نخواهد داشت.


دکتر "محمد ایرانی" مدیرکل خاورمیانه و شمال آفریقای وزارت امورخارجه در گفتگوی اختصاصی با خبرگزاری قدس (قدسنا) در خصوص مواضع دونالد ترامپ رئیس جمهور جدید آمریکا در سیاست خارجی نسبت به رژیم اشغالگر قدس تصریح کرد: در استراتژی سیاست خارجی آمریکا پیرامون مسائل مربوط به خاورمیانه که رژیم صهیونیستی جایگاه تعریف شده و ثابتی دارد به نظر می رسد با تغییرات رئیس جمهور در آمریکا، تغییر محسوسی این دیدگاه استراتژیک ایجاد نخواهد داشت.

وی در ادامه افزود: اگرچه خود آمریکایی ها به طور مستقیم وارد منطقه شدند و حضور نظامی – امنیتی دارند اما همه طرف هایی که در آمریکا روی کار می آیند، التزام و تعهد عملی نسبت به حمایت از رژیم صهیونیستی و جلوگیری از تضعیف این رژیم و کمک به تقویت جایگاه آن در منطقه به عنوان آلترناتیو برای حضور مستقیم آمریکایی ها با توجه به تحولات منطقه دارند.

ایرانی همچنین گفت: یادمان نرود که کمک آمریکایی ها برای تثبیت بیشتر جایگاه رژیم صهیونیستی در چند سال اخیر کاملا واضح و روشن بوده است.

وی افزود: در تمام تحولات منطقه ای که آمریکایی ها در یک طرف آن بوده اند منجر به این شده است که رژیم صهیونیستی وضعیتش نسبت به گذشته مستحکم تر شود و نسبت به گذشته با خیال راحتری تحولات را دنبال کند.

مدیرکل خاورمیانه و شمال آفریقای وزارت امورخارجه در ادامه با اشاره به این مسئله که دل مشغولی مسلمانان از یک طرف و درگیری آنها با جریانات داخلی خودشان با تروریست ها به نوعی در راستای استراتژی تقویت رژیم صهیونیستی بوده است تصریح کرد: به نظر می رسد خیلی فرقی نمی کند آقای ترامپ یا هر شخص دیگری در مسند ریاست جمهوری، دیدگاه کلان و یا استراتژیک ایالات متحده آمریکا را نسبت به رژیم دست نشانده صهیونیستی تغییر دهد.

ایرانی افزود: لذا فقط تنها مسئله ای که با توجه به سخنرانی های انتخاباتی ترامپ قابل توجه است این است که بصورت تاکتیکی تفاوت هایی میان ترامپ، کلینتون و اوباما قابل پیش بینی است.

وی در ادامه با توجه به انتخاب ترامپ به عنوان رئیس جمهور جدید آمریکا و رفتار احتمالی بنیامین نتانیاهو نسبت به این تغییرات در آمریکا تصریح کرد: به نظر می رسد جریان تندرو در رژیم صهیونیستی، سیاست هایش در رابطه با غرب و در راستای باز تعریف روابط جدید با آمریکایی ها همخوانی بیشتری با نگاه های تندروانه ترامپ خواهد داشت.

مدیرکل خاورمیانه و شمال آفریقای وزارت امورخارجه در پایان به قدسنا گفت: گرچه تصور و ذهنیت و همچنین پیش بینی صهیونیست ها این بود که با درصد بالایی کلینتون رئیس جمهور آمریکا خواهد بود، بنابراین همه سرمایه خودشان و اصطلاحا تخم مرغ های خودشان را داخل سبد ایشان قرار داده بودند ولی با اعلام نتایج و تغییر این وضعیت به نظر می رسد سران رژیم صهیونیستی از جمله نتانیاهو نگاه های همسو با ترامپ را در پیش خواهند گرفت.
 
تمام/ م ش/ 24