صفحه اصلی خبر خبر شماره :68448
رفراندم تنها راه تعیین سرنوشت آینده ملت فلسطین 10:48 | 24\08\1395

سخنگوی سابق وزارت ارشاد در گفتگو با قدسنا: سرنوشت ملت ها را باید خودشان تعیین کنند، ملت فلسطین که سالها سرزمینشان غصب شده است، باید خودشان درباره آینده سرزمین شان تصمیم گیری کنند."حسین نوش آبادی" معاون حقوقی، پارلمانی و امور استان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری قدس (قدسنا) در خصوص اهمیت برگزاری رفراندوم گفت: مقام معظم رهبری فرموده بودند که اگر یک انتخابات آزاد در فلسطین اشغالی برگزار شود و از مردم فلسطین بخواهند که نسبت به آینده شان تصمیم گیری کنند، ما نیز موافق آن هستیم که یک انتخابات آزاد برگزار شود و هر چه مردم فلسطین تصمیم گرفتند ما همگی آن را باید بپذیریم.

سخنگوی سابق وزارت فرهنگ ارشاد اسلامی در ادامه افزود: ولی قطعا صهیونیست ها و اربابان غربی و آمریکایی آنها زیر بار این پیشنهاد نخواهند رفت چون می دانند به ضرررشان است. اما اگر چنین اتفاقی در سرزمین های اشغالی بوقوع بپیوندد در آن موقع وزن و سهم هر کدام مشخص می شود، این ایده، ایده ای است که بسیار هوشمندانه بوده و مطابق شرایط بین المللی است.

نوش آیادی همچنین گفت: این انتخابات است که سرنوشت مردم را مشخص می کند. در آمریکا مشاهده می کنیم که چه اتقاقی افتاد، نام شخصی از داخل صندوق ها بیرون آمد که هیچ کس گمان نمی کرد رئیس جمهور شود. این مسئله به خوبی نشان می دهد که سرنوشت ملت ها را باید خودشان تعیین کنند، ملت فلسطین باید درباره آینده سرزمین های اشغالی و فلسطین تصمیم گیری کنند، همان مردمی که سال هاست سرزمینشان غصب شده است.

وی در دادامه با اشاره به این مسئله که برگزاری رفراندوم دیدگاهی است که مطابق حقوق بین الملل بوده و با توجه به اقتضای جهانی و منطبق بر رای مردم، مردم سالاری و دموکراسی است تصریح کرد: متاسفانه این طرح تا به حال که اتفاق نیفتاده است ولی این ایده درستی است که رهبری فرمودند.

معاون حقوقی، پارلمانی و امور استان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان افزود: به نظر می رسد اجرای رفراندم در سرزمین های اشغالی اگر قدرت های بزرگ بپذیرند که با این شرایط بعید است که بپذیرند تحولی بزرگ خواهد بود که اتفاق می افتد و در سرنوشت مردم فلسطین تاثیر بسزایی خواهد داشت اما خود صهیونیست ها می دانند که اگر رفراندوم برگزار شود حتما به ضررشان خواهد بود و نظر مردم خلاف آن چیزی است که آنها می خواهند و دنبال می کنند.

نوش آبادی روز گذشته (یکشنبه) از سمت سخنگویی وزارت ارشاد استعفا کرد و این گفتگوی وی با قدسنا یک روز قبل از این اقدام و زمانی که وی سخنگو بود انجام شده است.

تمام/ م.ش/ 24